Letoviska ostrova Rhodos

Lardos - ostrov Rhodos

Lardos

Oblíbené turistické letovisko Lardos se nachází u jihovýchodního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, zhruba 50 km jižně od hlavního města. Středisko leží nedaleko významného historického města Lindos.

Rhodos, Lardos na mapě Google maps

Vesnice Lardos

Celé prázdninové letovisko nese název podle stejnojmenné vnitrozemské vesničky, která je od pobřeží vzdálena asi 2 km. Vesnička Lardos je opravdu krásnou ukázkou řecké kultury a typického, poklidného řeckého života obecně. Její popis nalezneme také v řadě turistických průvodců jako tip na pěkný výlet pro tuto oblast.

Vesnice Lardos uvítá návštěvníky malebným náměstím, v jehož středu stojí stále funkční kašna, ke které si místní chodí pro přírodní pramenitou vodu. Náměstí je lemováno několika kavárnami a tavernami a úzkými uličkami lze projít do původní zástavby s kamennými cestami a květinami obrostlými domečky. Ve starší části vesnice stojí kostel Agios Taxiarchas, který zaujme především svojí působivou zvonicí a cypřiši obrostlým vstupem.

Tato oblast je také známá výskytem černé žuly, typickým ostrovním stavebním materiálem, podle kterého dostala vesnička svůj název.

Přímořské letovisko Lardos

Turistická část letoviska se však nachází více směrem k pobřeží, na rovince mezi dvěma kopci a obklopena zelení. Hotely, penziony i další ubytovací kapacity se tu stavějí spíše nízké, tak aby příliš nenarušovaly zdejší krajinu a nezastiňovaly vzrostlé stromy. Celé letovisko tak působí velmi přirozeným a uklidňujícím dojmem.

Turistům jsou tu k dispozici veškeré základní turistické služby včetně lékařské ordinace, lékáren, kadeřnictví, směnáren, restaurací, barů, supermarketů, půjčovny automobilů i jízdních kol apod. Zájemci mohou vyzkoušet i různé formy zábavy, ať už vodní adrenalinové sporty, „suchozemské“ aktivity jako např. minigolf, tenis nebo večerní zábavu v podobě diskoték či živé hudby v tavernách.

Pláž Lardos

Letovisko Lardos se nachází v Lardském zálivu na jihovýchodním pobřeží ostrova Rhodos a podél jeho pobřeží se táhne asi 2 km dlouhá, krásná pláž Lardos. Pláž je organizovaná a návštěvníkům nabízí kvalitní plážový servis, nabídku vodních sportů i příjemné taverny v těsném okolí. Pláž pokrytá směsí písku a oblázků a omývaná jemnými vlnami je hodnocena jako jedna z nejkrásnějších na ostrově.

V okolí se rozprostírají další oblíbené pláže, většinou také spíše písčité, dobře organizované a přesto poklidné – směrem na východ navazuje na Lardos sousední pláž Lothiarika a po pobřeží lze dojít až k oblíbené pláži Pefki, naopak směrem na západ projdete přes pláž Katsouni a po silnici potom až ke krásné pláži Glystra.

Lardos a tipy na výlety v blízkém okolí

Letovisko Lardos se nachází necelých 10 km západně od městečka Lindos, které patřilo ke třem starověkým městům ostrova Rhodos a dnes je světoznámým archeologickým nalezištěm zapsaným na seznam historických památek UNESCO. Návštěvu „bílého městečka“ Lindos, jak je také označováno pro svou unikátní architekturu, byste si tak jistě neměli nechat ujít. V jeho blízkosti také leží krásné pláže Lindos (Megali Paralia), menší Pallas a především pak úžasně romantická zátoka sv. Pavla.

Lardos má poměrně dobrou výchozí pozici pro cestování a poznávání krás celého ostrova, protože leží zhruba uprostřed východního pobřeží a budete mít odtud celý ostrov jako na dlani. Letoviskem prochází silnice, po které se snáze dostanete na hlavní silnici spojující sever a jih ostrova a během hlavní turistické sezony funguje dobře také místní autobusová doprava, jejíž linky směřují do hlavního města Rhodos i do ostatních letovisek na ostrově.

Kromě starobylé vesničky Lindos doporučujeme na ostrově navštívit především hlavní město Rhodos s jeho bohatými památkami i kulturou, dále také například termální lázně Kalithea, Údolí motýlů (Petaloudes) nebo některý z krásných řeckých klášterů (klášter Tsambika, Skiadenis ad.).

Pro koho je středisko Lardos vhodné?

Letovisko Lardos je vhodné pro všechny generace návštěvníků. Dovolenou si užijete ať už relaxací a odpočinkem na pláži, nebo aktivně podnikáním výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí, vyzkoušet si můžete také nějaký plážový sport.

Rodiny s malými dětmi navíc oceňují krásnou písčitou pláž a pozvolný vstup do moře.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Kalathos, Lindos, Pefki (Pefkos), Pilonas (Pylona)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám