Letoviska ostrova Rhodos

Ixia - ostrov Rhodos

Ixia

Moderní přímořské letovisko Ixia leží u severozápadního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 5 km jihozápadně od hlavního města. Ixia je považována za jeden z nejluxusnějších resortů ostrova Rhodos.

Rhodos, Ixia na mapě Google maps

Turistické letovisko Ixia

Letovisko Ixia se rozprostírá podél hlavní silnice vedoucí z hlavního města Rhodos k mezinárodnímu letišti Diagoras a dál na jih po západním pobřeží ostrova. Ixia je uměle vytvořený hotelový resort, který vznikl na základě rostoucí poptávky cestovního ruchu, a hotely i navazující turistické služby jsou v této oblasti opravdu moderní až luxusní. Nachází se tu několik velkých čtyř až pětihvězdičkových hotelů, včetně hotelu Hilton (Sheraton). Zástavba letoviska Ixia těsně navazuje na sousední přímořské středisko Ialyssos.

Středisko Ixia je zasazeno do příjemného prostředí stromů a jiné zeleně, podél pobřeží stojí vysoké, luxusní hotely s řetězcem restaurací a barů a dále od břehu se nachází klidnější rezidenční oblast s horou Akramitis v pozadí. Místní luxusní hotelové komplexy nabízejí zázemí jak hotelového typu, tak i například bungalovy s vlastními bazény. Množství obchůdků, taveren, restaurací, barů i diskoték je v tomto resortu samozřejmostí.

Určitým rušivým prvkem může být ale hlavní silnice, která se táhne podél západního pobřeží ostrova a prochází i letoviskem Ixia. Letovisko Ixia vytváří vlastně takový pruh zástavby kolem této silnice a v severní polovině letoviska navíc silnice prochází těsně kolem pláže, tzn., že i když jste ubytováni v přímořském hotelu, při cestě na pláž musíte překonat tuto silnici (někde jsou vybudované podchody). V jižní polovině letoviska silnice prochází už spíše mezi jednotlivými hotely.

Pláž Ixia je oblázková až kamenitá, turistům nabízí možnost pronájmu lehátek a slunečníků i rozmanité sportovní vyžití (v provozu zde jsou např. půjčovny surfů a vodních skútrů). Díky silnějším větrům a větším vlnám se tu těmto adrenalinovým sportům daří. Souběžně s pláží vede i promenáda, která se táhne až do města Rhodos.

Ixia a tipy na výlety v blízkém okolí

Doporučujeme určitě využít blízkost historického města Rhodos s řadou nádherných památek a s čilým společenským životem a blíže ho poznat. Historicky významné je především tzv. Staré město, které je zapsané i na seznamu světového dědictví UNESCO. Pravděpodobně nejznámější je Palác Velmistrů, sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů, postavený na sklonku 14. století. Návštěvníci Starého města se například také rádi procházejí po Rytířské ulici. Naopak Nové město je turistická část hlavního města s množstvím nejrůznějších služeb, obchodů, barů i hotelů. Do hlavního města se můžete dopravit místními linkovými autobusy, které zastavují na hlavní silnici protínající letovisko a jsou poměrně spolehlivé.

Dalším zajímavým turistickým cílem, který byste neměli při návštěvě této oblasti opomenout, je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově, starověké město Ialyssos na konci Filerimos. Archeologické naleziště Filerimos se nachází zhruba 8 km směrem do vnitrozemí ostrova a v celém areálu ukrývá hned několik krásných památek pocházejících z různých historických epoch ostrova, například klášter Panny Marie z Filerimos či pozůstatky krásného helénistického chrámu Dia a Athény Palas.

Pro koho je středisko vhodné?

Výběr dovolené v letovisku Ixia bychom doporučili zejména turistům, kteří chtějí mít zázemí v podobě kvalitního a luxusního ubytování, ale nemají až tak vysoké nároky na blízké okolí vybízející k romantickým procházkám či pěším turistickým výletům. Jedná se opravdu spíše o zástavbu hotelových komplexů. Procházka po pláži při západu slunce je však velmi romantickým momentem.

Vzhledem k poloze pláže a mořskému vánku, který může především v odpoledních hodinách zvedat vysoké vlny, vyhledávají tuto oblast také vyznavači windsurfingu, vodního lyžování, jachtingu a jiných vodních sportů.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ialyssos, Kritika, Rhodos (město), Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám