Greece

Letoviska ostrova Rhodos

Ialyssos - ostrov Rhodos

Ialyssos

Letovisko Ialyssos (někdy psané také Ialissos) naleznete na severozápadním pobřeží řeckého ostrova Rhodos, asi 10 km od jeho hlavního města Rhodos. Pro ubytování zde si můžete vybrat jak z větších a luxusních hotelových komplexů, tak i z menších rodinných apartmánů, které nabízejí klid a soukromí v jejich zahradách.

Rhodos, Ialyssos na mapě Google maps

Pláž Ialyssos

Pláž ve středisku Ialyssos je rovná a dlouhá, ale často přelidněná. Turisté ubytovaní v hotelech tak spíše využívají možnosti koupání v hotelových bazénech. Pláž je spíše oblázková, na některých místech písčito-oblázková.

Od odpoledních hodin se také v moři začínají zvedat větší vlny, což ocení zejména milovníci vodních sportů. V Ialyssos se nachází vyhlášená škola windsurfingu. 

Letovisko Ialyssos

Letovisko Ialyssos je moderní a pro turisty příjemné, hlavní třídy jsou široké a nabízejí služby všeho druhu. Jedním z vyhledávaných cílů při výletech do Ialyssos je kafetérie ve věži bývalého větrného mlýna s dětským hřiště a pláží hned vedle. Hřiště má tvar pirátské lodi, pro děti tak bude tento výlet nezapomenutelný.

Celkově jsou procházky a výlety v této oblasti oblíbenou aktivitou, protože procházíte uličkami lemovanými apartmány s rozkvetlými předzahrádkami a stromy najdete dokonce i na některých cestách vedoucích kolem pláží.

Historie a památky města Ialyssos

Ialyssos, někdy nazývané také jako Trianta, je druhé největší město na ostrově Rhodos a bylo jedním z prvních tří starověkých měst, jejichž existence sahá až do období 1 500 let př. n. l.

Na kopci Filerimos se rozkládá jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově. Prohlédnout si zde můžete pozůstatky chrámu zasvěceného Diovi a Athéně se zbytky dórských sloupů, či pozůstatky byzantského opevnění. Kostel paní z Filerimos ze 14. století byl postaven na místě tohoto antického chrámu a od svého vzniku byl již několikrát restaurován.  Křížová chodba kláštera, s impozantními svatyněmi po obou stranách, je ukrytá ve stínu cypřišů a láká tak turisty k odpočinku.

Příjemnou procházkou „cestou cypřiše“ dojdete až k 70 metrů vysokému kříži se strmým schodištěm vedoucím k jeho vrcholu. Pohled z této výšky je opravdu fascinující a za jasného počasí můžete dohlédnout až na Lindos na východní straně a na Kalymnos na západní straně.

Navíc je Ialyssos rodištěm pověstného olympijského vítěze Diagorase, který dal jméno také jedné z místních zátok.

Pro koho je středisko vhodné?

Ialyssos leží na silnici spojující letiště s hlavním městem Rhodos. S Rhodem má středisko velmi dobré autobusové spojení. Pokud budete chtít ale cestovat do jiných částí ostrova, doporučujeme půjčit si auto. V letovisku nabízí své služby několik autopůjčoven. I tak je ale cestování v této části problematičtější, toto letovisko není příliš vhodné jako výchozí bod pro cestovatelské povahy.

Ialyssos bychom proto doporučili spíše turistům, kteří chtějí většinu dovolené strávit relaxováním v hotelech či apartmánech, procházet se po místních uličkách, posedět si v tavernách a pobavit se v barech. Jedná se o moderní, avšak stále klidné a pohodové letovisko.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ixia, Kremasti, Pastida, Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám