Greece

Letoviska ostrova Rhodos

Ialyssos - ostrov Rhodos

Letovisko Ialyssos (někdy psané také Ialissos) naleznete na severozápadním pobřeží řeckého ostrova Rhodos, asi 10 km od jeho hlavního města Rhodos. Pro ubytování zde si můžete vybrat jak z větších a luxusních hotelových komplexů, tak i z menších rodinných apartmánů, které nabízejí klid a soukromí v jejich zahradách.

Rhodos, Ialyssos na mapě Google maps

Pláž Ialyssos

Pláž ve středisku Ialyssos je rovná a dlouhá, ale často přelidněná. Turisté ubytovaní v hotelech tak spíše využívají možnosti koupání v hotelových bazénech. Pláž je spíše oblázková, na některých místech písčito-oblázková.

Od odpoledních hodin se také v moři začínají zvedat větší vlny, což ocení zejména milovníci vodních sportů. V Ialyssos se nachází vyhlášená škola windsurfingu. 

Letovisko Ialyssos

Letovisko Ialyssos je moderní a pro turisty příjemné, hlavní třídy jsou široké a nabízejí služby všeho druhu. Jedním z vyhledávaných cílů při výletech do Ialyssos je kafetérie ve věži bývalého větrného mlýna s dětským hřiště a pláží hned vedle. Hřiště má tvar pirátské lodi, pro děti tak bude tento výlet nezapomenutelný.

Celkově jsou procházky a výlety v této oblasti oblíbenou aktivitou, protože procházíte uličkami lemovanými apartmány s rozkvetlými předzahrádkami a stromy najdete dokonce i na některých cestách vedoucích kolem pláží.

Historie a památky města Ialyssos

Ialyssos, někdy nazývané také jako Trianta, je druhé největší město na ostrově Rhodos a bylo jedním z prvních tří starověkých měst, jejichž existence sahá až do období 1 500 let př. n. l.

Na kopci Filerimos se rozkládá jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově. Prohlédnout si zde můžete pozůstatky chrámu zasvěceného Diovi a Athéně se zbytky dórských sloupů, či pozůstatky byzantského opevnění. Kostel paní z Filerimos ze 14. století byl postaven na místě tohoto antického chrámu a od svého vzniku byl již několikrát restaurován.  Křížová chodba kláštera, s impozantními svatyněmi po obou stranách, je ukrytá ve stínu cypřišů a láká tak turisty k odpočinku.

Příjemnou procházkou „cestou cypřiše“ dojdete až k 70 metrů vysokému kříži se strmým schodištěm vedoucím k jeho vrcholu. Pohled z této výšky je opravdu fascinující a za jasného počasí můžete dohlédnout až na Lindos na východní straně a na Kalymnos na západní straně.

Navíc je Ialyssos rodištěm pověstného olympijského vítěze Diagorase, který dal jméno také jedné z místních zátok.

Pro koho je středisko vhodné?

Ialyssos leží na silnici spojující letiště s hlavním městem Rhodos. S Rhodem má středisko velmi dobré autobusové spojení. Pokud budete chtít ale cestovat do jiných částí ostrova, doporučujeme půjčit si auto. V letovisku nabízí své služby několik autopůjčoven. I tak je ale cestování v této části problematičtější, toto letovisko není příliš vhodné jako výchozí bod pro cestovatelské povahy.

Ialyssos bychom proto doporučili spíše turistům, kteří chtějí většinu dovolené strávit relaxováním v hotelech či apartmánech, procházet se po místních uličkách, posedět si v tavernách a pobavit se v barech. Jedná se o moderní, avšak stále klidné a pohodové letovisko.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ixia, Kalithea, Koskinou (Reni Koskinou), Kremasti, Paradisi (Paradeisi), Pastida, Rhodos (město), Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Koskinou (Reni Koskinou), Kolymbia, Kiotari, Kalithea, Ialyssos, Ixia, Lindos, Město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám