Letoviska ostrova Rhodos

Ialyssos - ostrov Rhodos

Trianta

Ialyssos

Moderní a živé přímořské letovisko Ialyssos leží u severozápadního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 7 km jihozápadně od hlavního města. Ialyssos patří k nejoblíbenějším turistickým resortům na západním pobřeží ostrova.

Rhodos, Ialyssos na mapě Google maps

Turistické letovisko Ialyssos (Trianta)

Turistické letovisko Ialyssos (psané také Ialissos) se nachází na severozápadním pobřeží řeckého ostrova Rhodos, zhruba 10 km od mezinárodního letiště Diagoras a jen asi 7 km od hlavního města Rhodos. Ialyssos je již poměrně velké letovisko s perfektním turistickým zázemím. Někdy se používá jeho druhý název Trianta (Triánda).

Ialyssos je druhým největším městem ostrova Rhodos (cca 11 300 obyvatel) a přes hlavní letní sezonu pojme velké množství návštěvníků. Ti se mohou ubytovat jak ve velkých a luxusních hotelových komplexech, tak i v menších rodinných vilkách a apartmánech, které nabízejí klid a soukromí v jejich zahradách. Ve městě Ialyssos tak nalezneme velmi rušné části jako centrum zdejšího střediska tvořené hlavní nákupní třídou nebo hotelovou část letoviska v blízkosti pláže, na druhou stranu ale město nabízí i klidnou oblast, kam už ruch z pobřeží a z diskoték nedoléhá.

V centru letoviska a v jeho pobřežní části se nachází velké množství taveren, kaváren i nejrůznějších obchůdků a supermarketů, samozřejmostí je několik bankomatů, pošta, lékárna, půjčovna automobilů i čerpací stanice. Hlavní cesta z centra letoviska k pláži je lemována různými tavernami a bary, které fungují dlouho do noci a vytvářejí půdu pro zdejší noční život a zábavu.

Součástí letoviska je dlouhá oblázková pláž Ialyssos, která je díky otevřenému moři a dobrým povětrnostním podmínkám vyhledávána zejména mezi wind-surfaři a kite-surfaři. Dobré zázemí a pohodlná lehátka sem však lákají i ostatní turisty. Části pláže jsou soukromé (patří jednotlivým hotelům).

Historie města Ialyssos

Ialyssos (Trianta) bylo jedním z prvních tří starověkých měst ostrova Rhodos a jeho existence sahá až do období 1 500 let př. n. l., do doby mykénské. Nejstarší stopy tohoto osídlení byly nalezeny v okolí dnešního města Ialyssos, a to především v blízkosti kopce Filerimos, na kterém se nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově. Zhruba o 500 let později obsazují místo Dórové a budují základy současného města.

V období antického Řecka patřil Ialyssos (Trianta) společně s městy Kamiros a Lindos ke třem nejvýznamnějším městským státům ostrova Rhodos. Město Ialyssos bylo důležitým centrem obchodu i kultury a svojí rozlohou sahalo až k severní špičce ostrova Rhodos. Městské státy Ialyssos, Kamiros a Lindos se označující jako „zakládající“, protože se v roce 408 př. n. l. rozhodly spojit do jednoho hlavního města – města Rhodos. Po založení nového hlavního města Rhodos začal význam města Ialyssos upadat, neboť mnoho jeho obyvatel se přestěhovalo právě do města Rhodos.

Město Ialyssos však neupadlo nikdy v zapomnění a například v období italské nadvlády zde vyrostlo množství honosných vil, které si tu začali budovat zámožní občané i z blízkého města Rhodos. Dnes je Ialyssos známé jako oblíbené prázdninové letovisko s moderními hotely i kvalitními službami.

Město Ialyssos je také rodištěm pověstného rhodského boxera a olympijského vítěze Diagoráse z Rhodu. Jeho jméno dnes nese například jedna z místních zátok, fotbalový klub Diagorás FC či mezinárodní letiště Diagoras.

Ialyssos a tipy na výlety v blízkém okolí

V prvé řadě určitě doporučujeme navštívit zmíněné archeologické naleziště Filerimos, které se rozkládá na přilehlém kopci. Nejenže je odtud nádherný výhled na celé letovisko i další oblasti ostrova Rhodos, ale především je to místo, kde se dochovalo mnoho historických památek. V areálu akropole byly odkryty pozůstatky chrámu zasvěceného Diovi a Athéně se zbytky dórských sloupů, které jsou viditelné už zdálky. Na ruinách antického chrámu vyrostlo v průběhu mnoha let hned několik nových staveb, například ve 14. století kostel Panny Marie z Filerimos, který byl od té doby již několikrát restaurován a který tu stojí dodnes. Dobře zachovalé jsou také pozůstatky mohutného byzantského opevnění.

Celý areál je umístěn v příjemném prostředí vzrostlých cypřišů a vydáte-li se od archeologického naleziště cestou mezi cypřiši dál, dojdete po chvíli k 18ti metrům vysokému kříži. Po strmém schodišti lze navíc vystoupat až na jeho vrchol.

Asi 20 km směrem do vnitrozemí ostrova se rozprostírá Petaloudes „Údolí motýlů“. Jedná se o zalesněnou, svažující se rokli s velmi unikátním mikroklimatem, které zajišťuje, že zde každoročně od začátku července do poloviny září pobývají miliony motýlů vzácného rodu přástevník kostivalový.

A jednoznačně samozřejmě doporučujeme využít blízkost historického města Rhodos, hlavního města ostrova s řadou krásných historických památek, a blíže ho poznat.

Pro koho je středisko Ialyssos vhodné?

Středisko Ialyssos leží na silnici spojující hlavní město Rhodos s letištěm a následně s celým západním pobřežím ostrova. S Rhodem má středisko velmi dobré autobusové spojení, budete-li chtít ale cestovat do jiných částí ostrova, doporučujeme půjčit si auto. V letovisku nabízí své služby několik autopůjčoven. I tak ale chvíli trvá, než se odtud vymotáte, a to kvůli hustější dopravě.

Ialyssos bychom doporučili především turistům, kteří chtějí většinu dovolené strávit relaxováním v hotelech či apartmánech, procházet se po místních uličkách, posedět si v tavernách a pobavit se v barech. Celkově jsou procházky a výlety v této oblasti oblíbenou aktivitou, protože procházíte uličkami lemovanými apartmány s rozkvetlými předzahrádkami a stromy najdete dokonce i na některých cestách vedoucích kolem pláží.

Jedná se o moderní, avšak stále klidné a pohodové letovisko.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ixia, Kremasti, Pastida, Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám