Letoviska ostrova Rhodos

Archipolis - ostrov Rhodos

Archipolis

Malá, ale poměrně čilá vesnička Archipolis leží ve vnitrozemí, v severní části řeckého ostrova Rhodos. Od hlavního města Rhodos je vzdálena cca 32 km jihozápadním směrem.

Rhodos, Archipolis na mapě Google maps

Obec Archipolis

Vesnice Archipolis (či Archipoli) se nachází v poklidné oblasti rhodského vnitrozemí, ve společnosti dalších vesnic Eleousa, Dimilia či Apollona. Okolí Archipolis je doslova pokryto olivovými háji a rozlehlými lesy, zejména pak starými borovicemi, jejichž vůně je tu všudypřítomná.

Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a pohostinní a pracují převážně v zemědělství a částečně také v cestovním ruchu. Vesnička Archipolis již není tolik vzdálena od rušných turistických letovisek na východním pobřeží ostrova (např. od turisticky oblíbeného střediska Kolymbia leží asi 9 km), ale stále si uchovává spíše klidný a tradiční charakter. Nalezneme tu však několik výborných taveren a kaváren i několik ubytovacích kapacit.

Za své jméno prý obec vděčí princi Archepolisovi, který na Rhodos přicestoval z ostrova Kréta, aby se tu zotavil ze závažné choroby. Princ se skutečně uzdravil a nové město získalo jeho jméno.

(Mohlo by vás také zajímat: Původ názvů měst a vesnic ostrova Rhodos)

Turistické tipy v okolí Archipolis

Zhruba 2 km od vesnice směrem na Kolymbii, v místě nazývaném Kryoneri, stojí nádherný kostel Agios Nektarios (sv. Nektaria), jehož interiér je vyzdoben velkým množstvím uměleckých fresek. Kostel je velmi oblíbený také pro svatby a křtiny. Před kostelem roste mohutný platan, o kterém se tvrdí, že je 2500 let starý a že v jeho stínu kázal apoštol Pavel.

Hned vedle kostela začíná turistická stezka (dlouhá asi 4 km), která zájemce provede krásnou přírodou se zajímavými skalními útvary. Na konci stezky budou ti nejvytrvalejší odměněni úžasným výhledem do širokého okolí.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Apollona, Eleousa, Platania

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám