Letoviska ostrova Rhodos

Eleousa - ostrov Rhodos

Eleousa

Menší, horská vesnice Eleousa leží v severní části vnitrozemí řeckého ostrova Rhodos, cca 36 km jihozápadně od hlavního města. Nachází se v příjemném prostředí okolních lesů a zelené přírody.

Rhodos, Eleousa na mapě Google maps

Kde leží vesnice Eleousa?

Eleousa je menší vesnice, ukrývající se v lesích v podhůří hory Profitis Ilias, v sousedství dalších menších vesniček Dimilia, Archipoli a Apollona. Eleousa působí velmi klidným a příjemným dojmem, a to především díky velkému množství platanů, které tu rostou a které poskytují především v létě žádaný stín a svěží vzduch.

Historie obce Eleousa

Obec Eleousa bývala původně italskou osadou s názvem Campochiaro, kde se usadili především dřevorubci ze severní Itálie, jejichž náplní práce byla péče o okolní lesy, a to jak pro potřeby turismu, tak i pro využití a zpracování dřeva samotného. Ve 30. letech 20. století tvořilo centrum vesnice obdélníkové náměstí a budovy postavené kolem jeho obvodu.

Mnoho z budov postavených v době italské nadvlády tu stojí i dnes, i když třeba slouží už jiným účelům. Největší budovou s oblouky a malými zakřivenými balkony byl trh a přímo naproti stávala věznice, jejíž budova dnes místním dětem slouží jako škola. Také zde bylo vybudováno velké sanatorium, které je v současnosti už hodně zchátralé, ale stále velmi impozantní.

Důležitým prvkem vesnice byl samozřejmě také kostel Saint Charalambos, v tehdejší době římsko-katolický, dnes pravoslavný. Ve vesnici fungovaly různé obchody, škola a např. i kino, nad vesnicí můžete vidět i pozůstatky italského akvaduktu.

Další turistické tipy v Eleousa - příroda a jídlo

Vesnička Eleousa se pyšní také svěží a nevšední přírodou. Na okraji vesnice naleznete velkou kulatou nádrž, která je plněna vodou z místního pramene Koskinisti a je domovem vzácného místního druhu sladkovodních ryb Gizáni.

Kousek za vesnicí, v náruči tmavě zelených borovic, stojí pěkný byzantský kostel Agios Nikolaos Foundoukli. Kostel byl postavený ve 14. století a jeho interiér zdobí jedinečné nástěnné malby.

Milovníci pěších túr se mohou vydat na horu Profitis Ilias. Z obce vede nahoru pěší stezka, místy poměrně náročná.

Kromě zajímavých historických i přírodních památek turisty do Eleousy láká také vyhlášené jídlo v místních tavernách, jako např. plněné kolokythoanthi (cuketové květiny) se sýrem, pitaroudia (palačinky z dýně, rajčat a cibule) nebo kozí maso vařené v červené omáčce s fazolemi. Na nedělní oběd si sem často jezdí i obyvatelé z hlavního města Rhodos.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Apollona, Archipolis, Platania

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám