Letoviska ostrova Rhodos

Apollona - ostrov Rhodos

Apollona

Malebná vesnice Apollona leží ve střední části vnitrozemí řeckého ostrova Rhodos, cca 43 km jihozápadně od hlavního města. Okolí Apollony je velmi bohaté na olivovníky.

Rhodos, Apollona na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Apollona

Apollona patří mezi větší vesnice rhodského vnitrozemí, v současnosti má zhruba jeden tisíc obyvatel a velmi rozsáhlou zemědělskou půdu včetně polí, olivových hájů i vinic. Většina obyvatel tak pracuje v zemědělství, přičemž dlouhou tradici tu má především pěstování olivovníků a vesnice je také známá pro svoje bylinky a vynikající víno z okolních hor.

Vesnice Apollona se rozkládá ve svahu a je obklopena zdejšími horami. V blízkém okolí se nacházejí další, menší vnitrozemské vesničky Salakos, Dimilia, Platania a Eleousa.

Památky v obci Apollona

Své jméno získala vesnice podle chrámu boha Apollona, který tu kdysi stál a jehož ruiny můžeme spatřit i dnes. Bůh Apollon byl ve své době ochráncem ostrova Rhodos a pro místní byl zejména bohem výtvarného umění. Na místě starobylého chrámu dnes stojí kostel Svatého kříže s krásným oblázkovým nádvořím a s nádhernými hagiografiemi. Každý rok 14. září se tu konají velké oslavy na počest sv. Stavrós.

Navštívíte-li vesnici Apollona, určitě byste se měli podívat do zdejšího Folklorního muzea, které se nachází v blízkosti kostela. Muzeum v Apolloně má totiž neuvěřitelnou sbírku nejrůznějších dobových předmětů, které jen tak někde jinde na ostrově neuvidíte – od předmětů každodenní potřeby a tradičních dámských šatů, přes typické zemědělské a venkovské náčiní a nástroje až po unikátní starodávné předměty jako např. starý lis na olivy, sarkofágy či středověké náhrobky.

Další turistické tipy

Pojedete-li tudy v čase oběda, doporučujeme posedět v některé z místních „květinových“ taveren. Moc příjemný zážitek. Z vesničky si poté můžete udělat procházku na horu Profitis Ilias, kam vede pěší stezka, ale trochu náročnější (cesta zabere zhruba 1,5 hodiny). Směrem na sousední vesnici Embonas stojí cca po 2 km od Apollony pěkný bílý byzantský kostel Moni Kariona.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Archipolis, Eleousa, Platania, Salakos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám