Letoviska ostrova Zakynthos

Macherado - ostrov Zakynthos

Machairado

Macherado

Tradiční vesnice Macherado (či Machairado) leží ve vnitrozemí řeckého ostrova Zakynthos, cca 10 km západně od hlavního města Zante. Vesnice se rozprostírá uprostřed okolní zelené přírody a známý je zejména její kostel Agia Mavra.

Zakynthos, Macherado na mapě Google maps

Vnitrozemská obec Macherado (či Machairado) patří k nejstarším vesnicím ostrova Zakynthos. Leží na úpatí nízkého pohoří, obklopená zelenou krajinou s nádhernou vůní borovic. Macherado je tradiční vesnice, která zůstává nedotčena čilým turistickým ruchem přímořských prázdninových letovisek. Obyvatelé vesnice se zabývají převážně chovem dobytka a zemědělstvím, v okolí se rozprostírá mnoho vinic a olivových hájů.

Dominantou vesnice je kostel Agia Mavra (či Agios Timotheos Mavras) ze 14. století s působivou benátskou zvonicí. V interiéru kostela mohou návštěvníci obdivovat sbírku krásných fresek a ikon, včetně cenné ikony Agia Mavra. Každoročně se tu první červencový víkend konají velké slavnosti.

Hned za vesnicí (zhruba 0,5 km jižním směrem) se v kopcích mezi stromy a olivovými háji vypíná krásný klášter Eleftherotria s úžasným panoramickým výhledem nejen na přilehlé vesničky Macherado a Lagopodo, ale lze odtud dohlédnout až k zálivu Laganas a na ostrůvek Marathonisi. Klášter je moderní stavbou, byl založen ve 20. století a je stále aktivní.

Macherado patří k vesnicím, které utrpěly velké škody při jónském zemětřesení v roce 1953. Původní krásu se jí však podařilo rychle obnovit a dnes je Macherado malebnou vesnicí plnou řeckých tradic i přírodních krás. I v současnosti si udržuje odstup od cestovního ruchu rozvíjejícího se na ostrově, turisté tu však mohou naleznout menší množství ubytovacích kapacit a několik taveren a obchůdků, ale jinak je Macherado velmi klidnou vesnicí.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Kiliomenos, Mouzaki

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám