Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Kokkini Hani

Kokkini Hani - ostrov Kréta

Kokkini Hani

Středně velké přímořské letovisko Kokkini Hani se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, velmi blízko k hlavnímu městu Heraklion (cca 12 km východně od hlavního města).

Kréta, Kokkini Hani na mapě Google maps

Letovisko Kokkini Hani - historie a charakteristika

Historie vesnice Kokkini Hani se začala psát kolem roku 1900, kdy tu vyrostlo několik prvních obytných budov, včetně tzv. "hani". "Hani" byla něco jako hostinec, který mohli kolemjdoucí využít pro svůj nocleh i ustájení svých zvířat. Zastavovali se tu tak hlavně farmáři při svých cestách na trh ve městě Heraklion. Na konci 60. let 20. století byla do vesnice přivedena elektřina a s ní se začaly stavět i první malé hotely.

V současnosti patří Kokkini Hani mezi známá krétská letoviska a najdeme ho i v nabídkách českých cestovních kanceláří. Ve srovnání s nejoblíbenějšími turistickými resorty v dané oblasti (Kato Gouves, Analipsi, Hersonissos, Malia ad.) je spíše menší a na první pohled ne moc malebné. Městečkem prochází silnice, kolem které se soustředí většina zdejšího dění - od ubytovacích kapacit přes taverničky a restaurace až po malé obchůdky s rozličným zbožím. Ani okolí letoviska není příliš ideální pro romantické procházky, protože kolem městečka vede nová dálnice spojující Heraklion s dalšími letovisky podél severního pobřeží ostrova. Asi nejhezší část letoviska leží u moře, kde najdeme i pěkné hotely a příjemné taverny připravující pokrmy z čerstvých mořských úlovků. Budete-li uvažovat o dovolené v Kokkini Hani, doporučujeme hledat ubytování spíše dál od dálnice a rušného městského centra.

Letovisko má ale dobré turistické zázemí a především jeho taverny jsou vyhlášené i ve vzdálenějším okolí. Najdeme jich tu opravdu velké množství a s různou nabídkou pokrmů, ochutnat tak můžete tradiční řecká jídla, pokrmy z mořských plodů, ale i světovou kuchyni - asijskou, italskou atd. Některé bary hrají dlouho do noci a zajišťují tak zábavu i těm, kteří nejsou ještě ospalí. Hledáte-li ale opravdový noční život, navštivte letovisko Hersonissos.

Blízkost hlavního města Heraklion je nespornou výhodou - ubytování v Kokkini Hani je jednoznačně levnější a přitom se de facto nacházíte na předměstí hlavního města ostrova, které vám otevírá široké možnosti trávení volného času od procházek malebnými uličkami města, přes návštěvu unikátních historických památek až po nákupy, zábavu i noční život. Na druhou stranu se připravte na to, že kvůli blízkosti mezinárodního letiště Nikos Kazantzakis vám bude nad hlavou přelétat jedno letadlo za druhým.

Letovisko Kokkini Hani - pobřeží a pláže

Pobřeží kolem letoviska Kokkini Hani není celistvé. Najdete tu větší a prostornou písečnou pláž, ale také spoustu menších pláží a skrytých zátok. Některé z pláží jsou písečné, častěji ale oblázkové až kamenité. Některé z nich jsou dokonce ke koupání přímo nevhodné, protože mořské dno pokrývají ostré kamínky. Pláže u větších hotelů bývají zpravidla organizované, na těch menších si můžete roztáhnout osušku a užít si více soukromí.

Místní pláže jsou moři otevřené, a tak jsou v období severních větrů více vystaveny jejich vlivu.

Nejoblíbenější částí pobřeží je pěkná písečná pláž Kokkini Hani. Díky pozvolnému klesání je vhodná i pro menší děti a neplavce a sportovní vyžití tu zajišťuje několik center s nabídkou vodních adrenalinových sportů.

Výlety a památky v okolí Kokkini Hani

Středisko Kokkini Hani leží v blízkosti hlavní silnice spojující město Heraklion s letoviskem Agios Nikolaos a díky jeho dobré dopravní dostupnosti se tak můžete po ostrově vydat, kam jen budete chtít. V letovisku funguje půjčovna automobilů a skútrů a do městečka zajíždí také pravidelná autobusová doprava.

Přímo v městečku se nachází malé archeologické naleziště Niros (Nirou Hani), které ukrývá pozůstatky staré mínojské vily ze 16. století př. n. l. Ta se zachovala v poměrně slušném stavu a podle velikosti vily a jejího vybavení archeologové usuzují, že mohla sloužit jako dům nejvyššího kněze (velmistra). Mistní turistickou zajímavostí je také lodní výlet na nedaleký ostrůvek boha Dia, na kterém prý žijí kozy kri-kri.

V místě bývalé letecké základny u sousedního letoviska Gournes vyrostl velký zábavně-poučný komplex Dinosauria s mořským akváriem Cret-Aquarium Thalassokosmos, které bylo otevřeno v roce 2005 a dnes patří k nejlepším v Evropě. Akvárium se snaží návštěvníkům přiblížit podmořský život ve Středozemním moři a živočichy typické pro okolí Kréty (murény, tuňáci, tropické ryby i žraloci). Tyto atrakce mohou být zajímavým tipem na výlet, pokud tu dovolenou trávíte i s dětmi. A po naučném dni můžete s dětmi zamířit i do blízkého vodního zábavního parku Water City (směrem do vnitrozemí k vesničce Anopoli).

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě nedaleké historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Pro koho je středisko vhodné

Středisko Kokkini Hani je určené spíše méně náročným turistům, kteří se spokojí s dobře turisticky vybaveným letoviskem a pěknou pláží a nehledají klidné a malebné prostředí pro romantické procházky nebo turistické výlety. Letovisko lze doporučit i těm, kdo chtějí poznat především hlavní město Heraklion, kam je to odsud opravdu jen kousek. Rušivým prvkem může být blízkost mezinárodního letiště a hluk přistávajících a odlétajících letadel, popř. také hluk z blízké dálnice.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Gournes, Gouves, Heraklion (Iraklion), Kato Gouves

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám