Letoviska ostrova Kréta

Prinias - ostrov Kréta

Tradiční horská vesnice Prinias leží ve střední části řeckého ostrova Kréta, cca 35 km jižně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Vesnička se nachází na místě starověkého města Rizinia.

Kréta, Prinias na mapě Google maps

Vesnice Prinias

Prinias je typická řecká vesnice, která se rozprostírá v kopcovitém terénu, nedaleko hlavní silnice spojující města Heraklion a Agioi Deka. Vesnička s menšími domky, úzkými uličkami a krásnými kostelíky si žije svým poklidným životem a cestovním ruchem je téměř nedotčená. Místní obyvatelé se věnují především zemědělství nebo chovu skotu.

Okolí vesnice je hornaté a krásně zelené, porostlé zejména borovicemi. Nedaleko odtud byly objeveny pozůstatky starobylého města Rizinia.

Archeologická oblast Rizinia

Starověké město Rizinia se rozkládalo na vrcholu blízkého kopce Matala, asi 1 km severně od současné vesničky Prinias. Výzkumy naznačují, že toto místo bylo obýváno od doby 1500 let př. n. l., během post-mínojského a helénistického období. Na východní straně kopce byly objeveny základy starobylého chrámu a v centrální části naleziště byly poté odkryty ruiny dalších dvou chrámů ze 7. století př. n. l. Součástí osídlení byl také starověký hřbitov.

K nalezišti vede pěší stezka. Vzhledem k tomu, že rozsah vykopávek byl hodně omezen, příliš mnoho návštěvníků tu nepotkáte. Ale ti, co vystoupí až na vrchol kopce, budou navíc odměněni nádherným výhledem na údolí Messara a pohoří Lassithi. Ruiny města Rizinia se nacházejí na cestě ze slavného archeologického naleziště Knossos do starého města Gortýna.

Velké množství artefaktů nalezených v této oblasti dnes ochraňuje Archeologické muzeum Heraklion.

Malé vodopády

Po vydatnějších deštích se v kopcích pod starověkým nalezištěm Rizinia utváří krásný vodopád, vysoký zhruba 10 metrů. Místo nejlépe najdete, vydáte-li se po malé cestičce vedoucí k ovčí farmě (leží východně od vykopávek).

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Zaros

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám