Letoviska ostrova Rhodos

Embonas - ostrov Rhodos

Empona

Embonas

Tradiční řecká vesnice Embonas se rozkládá v západní části vnitrozemí řeckého ostrova Rhodos, vysoko v horách obklopena zelení a vinicemi. Vesnice leží cca 51 km jihozápadně od hlavního města.

Rhodos, Embonas na mapě Google maps

Vesnice Embonas - tradice, víno a zpěv

Vesnice Embonas se rozprostírá na svazích hory Attavyros a se svojí nadmořskou výškou 850 m n. m. je nejvýše položenou vesnicí na ostrově Rhodos. Embonas také patří mezi významné producenty vína ostrova, čemuž napovídá i okolí vesnice, které je doslova poseté vinicemi. Ve velkém se tu pěstují také olivy nebo např. i hrušky a místní se věnují i včelařství. Společně se sousedními vesnicemi Kritinia a Mandriko patří k nejproduktivnějším oblastem na Rhodu.

Embonas je velice tradiční vesnice, kde se stále dodržují některé staré zvyky, místní jsou často vidět i v tradičním oblečení a nejvíce rušno tu bývá při sklizni hroznů, kdy se pořádají různé slavnosti, včetně tradičního vinobraní. Asi tedy moc nepřekvapí, že ve vesnici funguje hned několik (převážně rodinných) vinařství. Mezi turisty je pravděpodobně nejznámější vinařství Emery, kam se organizují komentované prohlídky s průvodcem a samozřejmě s ochutnávkou zdejších lahodných vín. Navštívit můžete ale např. i vinařství Kounakis, Merkouris nebo Alexandris, kde se vám budou také rádi a ochotně věnovat a určitě dojde i na zmíněnou ochutnávku.

Pojedete-li do Embonas v období sklizně, prodávají se hrozny přímo v koších na ulici. Ale nezapomeňte tu ochutnat a zakoupit i další skvělé místní produkty jako kvalitní olivový olej nebo čistý, přírodní med pocházející z okolních luk a lesů. Kromě několika útulných taveren, kaváren a obchůdků s tradičními produkty můžete ve vesnici sehnat i pokoj k pronájmu. Při procházce vesnicí uvidíte velký bílý kostel se zvonicí a navštívit může i Folklorní muzeum.

Zajímavosti v okolí Embonas

V těsné blízkosti vesnice se nachází chráněná přírodní památka, velký cypřišový les (zasahuje na území o rozloze téměř 1,5 km2). Z Embonas se dá také vystoupat až na samotný vrchol nejvyšší rhodské hory Attavyros (měří 1 251 m n. m.), kde objevíte ruiny Diova chrámu, který tu nechal postavit první král Kréty (minojské období).

Ale pěkný výhled je i ze samotné vesničky Embonas, odkud krásně dohlédnete až k pobřeží a na přilehlé ostrůvky Aliminia a Halki. Na pobřeží (asi 14 km odtud) stojí pozůstatky hradu Kritinia.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Kamiros Skala, Kritinia, Mandriko

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám