Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Kato Galatas (Kalamaki - Chania)

Kato Galatas (Kalamaki - Chania) - ostrov Kréta

Galatas

Menší, ale dobře turisticky vybavené přímořské letovisko Kato Galatas se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 145 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Leží v blízkosti živého města Chania.

Kréta, Kato Galatas (Kalamaki - Chania) na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Kato Galatas

Kato Galatas je oblíbené přímořské letovisko, které se nachází zhruba 6 km západně od regionálního města Chania, v Chanijském zálivu. Původní vesnička Galatas leží jen kousek směrem na jih, obklopená krásnými citrusovými a olivovými háji. Zemědělství se tu stále věnuje velká část místních obyvatel a kdysi tvořilo hlavní zdroj jejich příjmů. S nástupem masového turismu vznikla na pobřeží "nová část vesnice" nazývaná Kato Galatas.

Kato Galatas je menší prázdninové letovisko, ale velmi příjemné a s dobrým turistickým zázemím - nachází se tu poměrně velké množství hotelů a rodinných vilek, příjemných restaurací a taveren, kavárny, různé obchody, bankomat, lékárna a další služby. Do vesnice zajíždí pravidelná autobusová doprava.

Pláž Kalamaki a okolní pláže

K letovisku přiléhá krásná písečná pláž Kalamaki (někdy je také podle této pláže nazýváno i samotné letovisko - Kalamaki Chania). Pláž je mezi návštěvníky oblíbená zejména díky jemnému písku, mělkým vodám a kvalitnímu turistickému servisu. Turisté mohou využít lehátka se slunečníky, plážové sprchy, centrum vodních sportů, bary, přilehlé taverny i menší hotely. Na jejich bezpečnost tu v hlavní sezoně dohlíží také plavčík.

Východně od letoviska se rozkládá velká písečná pláž Glaros, jedna ze čtyř pláží tzv. Agii Apostoli. Pláž Glaros leží v prostorné zátoce s jemným pískem, azurově čistým mořem a velkým množstvím tamaryškových stromů, které nabízejí přirozený stín. Zátoka je však otevřena severním větrům, a proto se tu můžete někdy dočkat opravdu velkých vln. V tom případě můžete navštívit okolní, více chráněné zátoky tzv. "svatých apoštolů".

Kalamaki (Chania) vs. Kalamaki (Matala)

Pláží s názvem "Kalamaki" se na ostrově Kréta vyskytuje více a zejména dvě z nich jsou opravdu turisticky oblíbené. Jednou z nich je výše popisovaná písečná pláž Kalamaki, která tvoří součást letoviska Kato Galatas a leží na severozápadním pobřeží ostrova, v blízkosti města Chania.

Druhou známou pláží tohoto jména je menší písečná pláž Kalamaki, rozprostírající se v jižní části ostrova, v zálivu Mesara a nedaleko většího města Matala. Pláž patří ke stejnojmennému, příjemnému a klidnému letovisku Kalamaki.

Tipy na výlety v blízkém okolí

Okolí letoviska Kato Galatas je velmi příjemné na romantické procházky i pěší túry, zvlášť oblast směrem k původní vesničce Galatas, kdy vám cesty budou lemovat nejen zminované citrusy a olivovníky, ale uvidíte tu například i různé bobule, fíky či avokáda. Projděte se úzkými uličkami staré vesnice a na jeho náměstí se můžete zastavit také u krásného bílého kostela.

Určitě využijte blízkost zdejšího regionálního města Chania a vypravte se sem na výlet. Jistě vás nezklame procházka starým městem Chania, stejně jako nábřeží s nádherným benátským přístavem. Chania je také místem zábavy, nákupů a kulturních zážitků.

Zhruba 7 km směrem na jih, u malé vesničky Varipetro, se nachází vodní park Limnoupolis se spoustou zábavných vodních atrakcí pro malé i větší odvážlivce.

Pro koho je středisko vhodné?

Kato Galatas patří spíše mezi klidná a menší prázdninová střediska. Turisté si tu chválí především dobré zázemí zahrnující ubytovací kapacity, taverny, obchody i další služby a nádhernou písečnou pláž. Díky blízkosti většího města Chania a dobré dopravní dostupnosti však není žádným větším problémem vyrazit si i za historickými památkami, většími nákupy nebo nočním životem.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Daratso, Chania, Stalos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám