Pláže na ostrově Kréta

Pláž Amnissos - ostrov Kréta

Amnisos, Amnisus

Krásná písečná pláž Amnissos leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 7 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast pláže a stejnojmenné vesničky Amnissos je historicky významná.

Kréta, Amnissos na mapě Google maps

Pláž Amnissos pokrývá jemný písek a její pobřeží omývá čisté moře. Amnissos je organizovaná pláž, dobře turisticky vybavená - najdete tu lehátka a slunečníky i plážové sprchy. Přímo u pláže se nachází několik taveren, kde podávají chutná mezinárodní i tradiční řecká jídla. Návštěvníci mohou využít i zajímavou nabídku sportovních klubů a vyzkoušet si nějaký adrenalinový vodní sport. Pláž byla oceněna tzv. modrou vlajkou EU.

V letních měsících bývá pláž Amnissos cílem turistů i z širšího okolí a občas je tu tak hlava na hlavě. Na druhou stranu díky dobrému turistickému zázemí a hezkému moři budete mít o zábavu postaráno. Pláž leží v blízkosti krétského letiště Nikos Kazantzakis, můžete tak odtud pozorovat i přistávající a odlétající letadla. Občas se tu také můžete setkat se silnějšími severními větry, které na moři vytvářejí větší vlny.

Archeologické práce, které dlouhodobě probíhají na celém ostrově Kréta, odhalily v této oblasti známky po starých neolitických osadách a pozůstatky tzv. "Domu Lilií", jehož vznik se datuje do roku zhruba 1 600 př. n. l. Krásné fresky lilií a dalších květin, které se tu dochovaly a podle kterých získala vila své jméno, jsou vystaveny v Archeologickém muzeu v hlavním městě Heraklion. Samotná vila měla dvě podlaží a deset místností, dnes z ní ale bohužel moc nezahlédnete, protože se nachází za plotem na konci několika soukromých zahrad a není přístupná.

Navíc byl Amnissos důležitým přístavem pro mínojské město Knossos a odplouvaly z něj krétské lodě účastnící se trójské války. Z tohoto starověkého přístavu se bohužel nedochovalo skoro nic.

Na dohled z pláže leží v moři malý ostrůvek boha Dia, který byl významným náboženským symbolem v dobách mínojské kultury. Dalším důležitým náboženským místem se stala nedaleká jeskyně bohyně Eileithýie, kde podle starořeckých bájí porodila Héra Eileithýiu, bohyni porodu. Těhotné ženy sem chodily a prosily bohyni o bezproblémový porod a narození zdravého potomka. Jeskyně je dlouhá a spíše úzká, podle posledních informací ale veřejnosti nepřístupná.

Pláž Amnissos se občas ztotožňuje s pláží Karteros. Ve většině map jsou ale tyto pláže uvedeny obě - těsně sousedící a přecházející jedna v druhou. Opačným směrem, na východním konci zálivu leží ještě malinká pláž Tobrouk.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Karteros, Pláž Tobrouk

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám