Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Amnissos - ostrov Kréta

Amnisos, Amnisus

Krásná písečná pláž Amnissos leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 7 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast pláže a stejnojmenné vesničky Amnissos je historicky významná.

Kréta, Amnissos na mapě Google maps

Pláž Amnissos pokrývá jemný písek a její pobřeží omývá čisté moře. Amnissos je organizovaná pláž, dobře turisticky vybavená - najdete tu lehátka a slunečníky i plážové sprchy. Přímo u pláže se nachází několik taveren, kde podávají chutná mezinárodní i tradiční řecká jídla. Návštěvníci mohou využít i zajímavou nabídku sportovních klubů a vyzkoušet si nějaký adrenalinový vodní sport. Pláž byla oceněna tzv. modrou vlajkou EU.

V letních měsících bývá pláž Amnissos cílem turistů i z širšího okolí a občas je tu tak hlava na hlavě. Na druhou stranu díky dobrému turistickému zázemí a hezkému moři budete mít o zábavu postaráno. Pláž leží v blízkosti krétského letiště Nikos Kazantzakis, můžete tak odtud pozorovat i přistávající a odlétající letadla. Občas se tu také můžete setkat se silnějšími severními větry, které na moři vytvářejí větší vlny.

Archeologické práce, které dlouhodobě probíhají na celém ostrově Kréta, odhalily v této oblasti známky po starých neolitických osadách a pozůstatky tzv. "Domu Lilií", jehož vznik se datuje do roku zhruba 1 600 př. n. l. Krásné fresky lilií a dalších květin, které se tu dochovaly a podle kterých získala vila své jméno, jsou vystaveny v Archeologickém muzeu v hlavním městě Heraklion. Samotná vila měla dvě podlaží a deset místností, dnes z ní ale bohužel moc nezahlédnete, protože se nachází za plotem na konci několika soukromých zahrad a není přístupná.

Navíc byl Amnissos důležitým přístavem pro mínojské město Knossos a odplouvaly z něj krétské lodě účastnící se trójské války. Z tohoto starověkého přístavu se bohužel nedochovalo skoro nic.

Na dohled z pláže leží v moři malý ostrůvek boha Dia, který byl významným náboženským symbolem v dobách mínojské kultury. Dalším důležitým náboženským místem se stala nedaleká jeskyně bohyně Eileithýie, kde podle starořeckých bájí porodila Héra Eileithýiu, bohyni porodu. Těhotné ženy sem chodily a prosily bohyni o bezproblémový porod a narození zdravého potomka. Jeskyně je dlouhá a spíše úzká, podle posledních informací ale veřejnosti nepřístupná.

Pláž Amnissos se občas ztotožňuje s pláží Karteros. Ve většině map jsou ale tyto pláže uvedeny obě - těsně sousedící a přecházející jedna v druhou. Opačným směrem, na východním konci zálivu leží ještě malinká pláž Tobrouk.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám