Pláže na ostrově Kréta

Pláž Karteros - ostrov Kréta

Příjemná písečná pláž Karteros leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 7 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Pláž si získala oblibu zejména mezi mladými lidmi.

Kréta, Karteros na mapě Google maps

Pláž Karteros pokrývá jemný zlatavý písek, který na některých místech přechází spíše v oblázky až kamínky - zejména na hraně pláže a moře. Karteros je typická svými mělkými vodami, vhodnými pro rybaření i relaxační plavání. Pláž patří mezi organizované a dostatečně turistické vybavené pláže - najdete tu lehátka a slunečníky i plážové sprchy. Přímo u pláže se nachází několik taveren, kde podávají chutná mezinárodní i tradiční řecká jídla. Pláž Karteros získala ocenění tzv. modré vlajky EU.

Pláž Karteros si oblíbili zejména mladší turisté, kteří se scházejí v místním plážovém baru s poměrně hlasitou hudbou a relaxují na lehátkách. Kvůli ostrým kamínkům při vstupu do moře nemůžeme pláž příliš doporučit rodinám s malými dětmi, občas tu silnější severní větry zvedají i větší vlny. Pláž leží v blízkosti krétského letiště Nikos Kazantzakis, můžete tak odtud pozorovat i přistávající a odlétající letadla. Stejnojmenná vesnička Karteros leží dál směrem do vnitrozemí a najdete v ní další taverny i několik málo ubytovacích kapacit.

Archeologické práce, které dlouhodobě probíhají na celém ostrově Kréta, odhalily v této oblasti známky po starých neolitických osadách a pozůstatky tzv. "Domu Lilií", jehož vznik se datuje do roku zhruba 1 600 př. n. l. Krásné fresky lilií a dalších květin, které se tu dochovaly a podle kterých získala vila své jméno, jsou vystaveny v Archeologickém muzeu v hlavním městě Heraklion. Samotná vila měla dvě podlaží a deset místností, dnes z ní ale bohužel moc nezahlédnete, protože se nachází za plotem na konci několika soukromých zahrad a není přístupná.

Na dohled z pláže leží v moři malý ostrůvek boha Dia, který byl významným náboženským symbolem v dobách mínojské kultury. Dalším důležitým náboženským místem se stala nedaleká jeskyně bohyně Eileithýie, kde podle starořeckých bájí porodila Héra Eileithýiu, bohyni porodu. Těhotné ženy sem chodily a prosily bohyni o bezproblémový porod a narození zdravého potomka. Jeskyně je dlouhá a spíše úzká, podle posledních informací ale veřejnosti nepřístupná.

Pláž Karteros se občas ztotožňuje s pláží Amnissos. Ve většině map jsou ale tyto pláže uvedeny obě - těsně sousedící a přecházející jedna v druhou. V nejvýchodnější části zálivu leží ještě malinká pláž Tobrouk.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Amnissos, Pláž Tobrouk

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám