Pláže na ostrově Kréta

Pláž Tobrouk - ostrov Kréta

Tobruk

Příjemná písečná pláž Tobrouk leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 7 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Tobrouk je jednou z pláží na zhruba kilometr dlouhém pobřeží, chráněném okolní zátokou.

Kréta, Tobrouk na mapě Google maps

Pláž Tobrouk pokrývá jemný písek a její pobřeží omývá čisté moře. Tobrouk patří mezi organizované a dobře turisticky vybavené pláže - najdete tu lehátka a slunečníky i plážové sprchy. Přímo u pláže se nachází výborná taverna, podle které získala pláž své jméno. Pláž byla oceněna tzv. modrou vlajkou EU.

V letních měsících bývá zdejší záliv cílem turistů i z širšího okolí a občas je tu tak hlava na hlavě. Na druhou stranu díky dobrému turistickému zázemí a hezkému moři budete mít o zábavu postaráno. Pláž leží v blízkosti krétského letiště Nikos Kazantzakis, můžete tak odtud pozorovat i přistávající a odlétající letadla. Občas se tu ale také můžete setkat se silnějšími severními větry, které na moři vytvářejí větší vlny.

Archeologické práce, které dlouhodobě probíhají na celém ostrově Kréta, odhalily v této oblasti známky po starých neolitických osadách a pozůstatky tzv. "Domu Lilií", jehož vznik se datuje do roku zhruba 1 600 př. n. l. Krásné fresky lilií a dalších květin, které se tu dochovaly a podle kterých získala vila své jméno, jsou vystaveny v Archeologickém muzeu v hlavním městě Heraklion. Samotná vila měla dvě podlaží a deset místností, dnes z ní ale bohužel moc nezahlédnete, protože se nachází za plotem na konci několika soukromých zahrad a není přístupná.

Na dohled z pláže leží v moři malý ostrůvek boha Dia, který byl významným náboženským symbolem v dobách mínojské kultury. Dalším důležitým náboženským místem se stala nedaleká jeskyně bohyně Eileithýie, kde podle starořeckých bájí porodila Héra Eileithýiu, bohyni porodu. Těhotné ženy sem chodily a prosily bohyni o bezproblémový porod a narození zdravého potomka. Jeskyně je dlouhá a spíše úzká, podle posledních informací ale veřejnosti nepřístupná.

Pláž Tobrouk leží v nejvýchodnější části pěkného zálivu s dlouhým písečným pobřeží. Půjdeme-li z pláže Tobrouk směrem na západ, plynule přejdeme v sousední pláže Amnissos a Karteros. Pláže navazují jedna na druhou, a tak není ani poznat, kde jedna pláž končí a druhá začíná.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Amnissos, Pláž Karteros, Pláž Kokkini Hani

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám