Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Tobrouk - ostrov Kréta

Tobruk

Příjemná písečná pláž Tobrouk leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 7 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Tobrouk je jednou z pláží na zhruba kilometr dlouhém pobřeží, chráněném okolní zátokou.

Kréta, Tobrouk na mapě Google maps

Pláž Tobrouk pokrývá jemný písek a její pobřeží omývá čisté moře. Tobrouk patří mezi organizované a dobře turisticky vybavené pláže - najdete tu lehátka a slunečníky i plážové sprchy. Přímo u pláže se nachází výborná taverna, podle které získala pláž své jméno. Pláž byla oceněna tzv. modrou vlajkou EU.

V letních měsících bývá zdejší záliv cílem turistů i z širšího okolí a občas je tu tak hlava na hlavě. Na druhou stranu díky dobrému turistickému zázemí a hezkému moři budete mít o zábavu postaráno. Pláž leží v blízkosti krétského letiště Nikos Kazantzakis, můžete tak odtud pozorovat i přistávající a odlétající letadla. Občas se tu ale také můžete setkat se silnějšími severními větry, které na moři vytvářejí větší vlny.

Archeologické práce, které dlouhodobě probíhají na celém ostrově Kréta, odhalily v této oblasti známky po starých neolitických osadách a pozůstatky tzv. "Domu Lilií", jehož vznik se datuje do roku zhruba 1 600 př. n. l. Krásné fresky lilií a dalších květin, které se tu dochovaly a podle kterých získala vila své jméno, jsou vystaveny v Archeologickém muzeu v hlavním městě Heraklion. Samotná vila měla dvě podlaží a deset místností, dnes z ní ale bohužel moc nezahlédnete, protože se nachází za plotem na konci několika soukromých zahrad a není přístupná.

Na dohled z pláže leží v moři malý ostrůvek boha Dia, který byl významným náboženským symbolem v dobách mínojské kultury. Dalším důležitým náboženským místem se stala nedaleká jeskyně bohyně Eileithýie, kde podle starořeckých bájí porodila Héra Eileithýiu, bohyni porodu. Těhotné ženy sem chodily a prosily bohyni o bezproblémový porod a narození zdravého potomka. Jeskyně je dlouhá a spíše úzká, podle posledních informací ale veřejnosti nepřístupná.

Pláž Tobrouk leží v nejvýchodnější části pěkného zálivu s dlouhým písečným pobřeží. Půjdeme-li z pláže Tobrouk směrem na západ, plynule přejdeme v sousední pláže Amnissos a Karteros. Pláže navazují jedna na druhou, a tak není ani poznat, kde jedna pláž končí a druhá začíná.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám