Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Kalamokania - ostrov Kréta

Menší písčitá pláž Kalamokania leží v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 119 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Její břehy omývá azurově modré moře.

Kréta, Kalamokania na mapě Google maps

Na jihovýchodním pobřeží ostrova se rozkládá středně velké přímořské letovisko Makrigialos, jehož hlavními lákadly jsou dobré turistické zázemí a nádherné písčité pláže, omývané křišťálově čistým mořem. A jednou z těchto pláží je také pláž Kalamokania.

Pláž Kalamokania se nachází v západní části letoviska, je neorganizovaná a pokrytá měkkým pískem. Přirozený stín tu návštěvníkům poskytují malé tamaryškové stromy, rostoucí v těsné blízkosti pláže. Název pláže je odvozen od jednoho stěhovavého ptáka, který se v řečtině jmenuje právě "kalamokanas" (je podobný čápovi, má dlouhé nohy a černo-bílé peří), a v době jeho migrace bývá k vidění právě zde, u ústí malého potoka. U pláže funguje několik malých hotelů a taveren.

V blízkosti pláží Kalamokania a sousední pláže Katovigli byly odkryty pozůstatky římské vily, obývané v 1. až 3. století. Pouhých pár set metrů směrem do vnitrozemí můžete navštívit další archeologické naleziště s ruinami staré mínojské vily, pocházející asi z 15. století př. n. l. Z místního přístavu vyplouvají výletní lodě k blízkému ostrůvku Koufonisi.

Dále podél pobřeží směrem na východ dojdeme nejprve k již zmíněná pláži Katovigli, poté k nejoblíbenější a nejznámější pláži letoviska - pláži Makrigialos a nejvýchodněji leží pláž Lagoufa, která se už nachází na pomezí letovisek Makrigialos a Analipsi.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám