Letoviska ostrova Rhodos

Kritinia - ostrov Rhodos

Kritinia

Tradiční řecká vesnice Kritinia se rozkládá na svazích hory Attavyros u západního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 49 km jihozápadně od hlavního města. Vesnice je známá díky stejnojmennému, johanitskému hradu Kritinia.

Rhodos, Kritinia na mapě Google maps

Historie vesnice Kritinia

Název vesnice Kritinia znamená „Nová Kréta“ (někdy také „Malá Kréta“) a odkazuje k samotnému vzniku vesničky. Během turecké nadvlády nad řeckými ostrovy uprchlo několik rodin z ostrova Kréta a usadilo se právě zde, na ostrově Rhodos, kde založili novou vesnici. Původní vesnička však ležela přímo u pobřeží ostrova, v místech, kde se dnes nachází lokalita Kamiros Skala, a jmenovala se tehdy Kastelli.

Původní název Kastelli byl odvozen od nedalekého středověkého hradu Kastellos (z latinského „Castellum“, v překladu „hrad“). Hrad Kastellos (dnes známý jako Kritinia) tu vznikl právě z důvodu ochrany vesničky i jejího okolí před útoky osmanských námořních flotil. Hrad nechal v roce 1472 postavit velmistr johanitského řádu Giorgio Orsini.

Kvůli obavě z pirátských nájezdů se vesnička posléze přemístila více do vnitrozemí ostrova, tam, kde ji známe dnes i my. Po osvobození dodekanéských ostrovů navíc vesnice změnila jméno na Kritinia. Současná Kritinia se tak nachází necelých 6 km od původního umístění (dnešní Kamiros Skala) a zhruba 4,5 km od hradu Kritinia.

Mytologie a legenda o králi Althaimenovi

Krétský král Katreas, syn krále Mínose a Pasifae, měl čtyři děti (Aeropi, Klymeni, Apimosini a Althaimenes) a podle věštby měl zemřít rukou právě jednoho ze svých dětí. Jeho syn Althaimenes se o věštbě dozvěděl a rozhodl se raději Krétu opustit. Vylodil se na ostrově Rhodos a zde založil nové město Kritinia. Na hoře Attavyros také nechal postavit chrám Attavirios Zeus.

Když král Katreas zestárl, přál si přenechat svůj krétský trůn synovi Althaimenovi, a proto se za ním vypravil na Rhodos. Jakmile se však na pobřeží vylodil, někteří pastevci si mysleli, že jde o posádku pirátské lodě. Katreas se snažil účel své cesty vysvětlit, ale marně, přes psí štěkot ho nebylo slyšet. Althaimena přilákal hluk na pobřeží a na údajného nepřítele hodil kopí, které ho smrtelně zranilo. Věštba se tak nakonec vyplnila. Althaimenes se dlouho trápil, až zemřel na zármutek.

Současná obec Kritinia

Obec Kritinia se nachází v kopcovitém terénu mezi horou Attavyros a západním pobřeží ostrova. V současné době čítá její obyvatelstvo zhruba 500 lidí (z toho asi 450 obyvatel žije přímo v Kritinii a zbytek v lokalitě Kamiros Skala), z nichž většina se věnuje převážně zemědělství a chovu.

Dialekt místních obyvatel, jejich tradiční oblečení, hudba a tance odhalují krétský původ vesnice Kritinia. Tyto specifické prvky jsou vlastní i sousedním vesnicím Embonas a Mandriko, které byly v minulosti taktéž spojeny s původní krétskou komunitou. Společně tyto tři vesnice také tvoří zemědělsky velmi produktivní oblast ostrova Rhodos.

Pro koho je středisko Kritinia vhodné?

Kritinia je velmi krásná vesnice, turisticky zajímavým místem se ale stala zejména díky blízkému hradu Kritinia. Mnoho turistů si prohlédne pozůstatky johanitského hradu a samotnou vesnici už poté nenavštíví, což je ale škoda. Ve středu vesničky se mohou návštěvníci občerstvit v několika tradičních kavárnách a tavernách, za návštěvu stojí také místní kostel Agios Ioannis, který je obklopen vzrostlými cypřiši a jehož interiér zdobí nádherné nástěnné malby pocházející z 16. století.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Embonas, Kamiros Skala, Mandriko

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám