Letoviska ostrova Rhodos

Kremasti - ostrov Rhodos

Kremasti

Přímořské prázdninové letovisko Kremasti leží u severozápadního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 10 km jihozápadně od hlavního města.

Rhodos, Kremasti na mapě Google maps

Turistické středisko Kremasti

Letovisko Kremasti se nachází v rušnější části ostrova Rhodos, v blízkosti mezinárodního letiště Diagoras a na hlavní silnici spojující západní pobřeží ostrova s hlavním městem Rhodos (to je odtud vzdáleno jen zhruba 10 km). Kromě dopravy však letovisko samo o sobě není nijak hlučné, i pláž je poklidná a noci tu bývají také tiché.

Turistické zázemí funguje v letovisku bez problémů, návštěvníci zde naleznou dostatečné ubytovacích kapacit (menší hotely, penziony i jednotlivé apartmány k pronájmu), množství různých taveren, kaváren i nejrůznějších obchůdků. Samozřejmostí jsou navazující služby jako bankomat, lékárna či půjčovna automobilů. Několik barů bývá otevřeno déle do noci, ale za bujařejším nočním životem musíte např. do sousedního letoviska Ialyssos nebo do města Rhodos.

Kremasti je středně velké turistické středisko, stálých obyvatel tu žije více než 5 tisíc a většina z nich dnes pracuje v cestovním ruchu. K letovisku patří také dlouhá písčito-oblázková pláž Kremasti, oblíbená zejména mezi milovníky wind-surfingu a dalších adrenalinových vodních sportů.

Kultura a památky města Kremasti

Chloubou města je zdejší kostel Panagia Kremasti (Panny Marie Kremasti), jeden z největších a nejkrásnějších kostelů na ostrově Rhodos. Kostel Panny Marie je opravdu nádherný, včetně jeho interiéru, který zdobí nástěnné malby a dřevořezby. Kostel je zasazen do zeleného a velmi pěkně udržovaného parku.

K místu se váže legenda o tom, že jednoho dne byla na zdejším prastarém olivovníku nalezena zavěšená soška Panny Marie. K uctění Panny Marie tu následně vyrostl kostel „Panagia i Kremasti“ („visící Panny Marie“) a její ikona dodnes zdobí interiér kostela. Podle kostela získala poté jméno i celá vesnice, která se rozrostla v jeho okolí.

Městečko Kremasti je známé pro slavnosti Panny Marie („Panigiri“), která se tu každoročně konají vždy 15. srpna. Ústředním bodem svátku je několikahodinová bohoslužba. Slavnosti doprovázejí také několikadenní velké městské trhy s tradičními výrobky a pochutinami a pro zábavu dětí tu bývá i lunapark.

Vedle kostela stojí městská knihovna, umístěná do působivé budovy s klasickými řeckými sloupy. Na kopci nedaleko od centra města se poté nacházejí zříceniny středověkého (benátského) hradu, ze kterých je nádherný výhled na celé město i do jeho okolí. Vedle hradu stojí malý kostel Agios Nikolaos.

Kremasti a tipy na výlety v blízkém okolí

V blízkém okolí letoviska můžeme doporučit například návštěvu sousední vesničky Pastida a především tamního kopce Filerimos, na kterém se nachází významné archeologické naleziště. V areálu byly odkryty pozůstatky chrámu zasvěceného Diovi a Athéně se zbytky dórských sloupů a pozůstatky byzantského opevnění. Na místě antického chrámu vyrostl ve 14. století kostel Panny Marie z Filerimos, který byl od té doby již několikrát restaurován. Celý areál je umístěn v příjemném prostředí vzrostlých cypřišů.

Asi 16 km směrem do vnitrozemí ostrova se rozprostírá Petaloudes „Údolí motýlů. Jedná se o zalesněnou, svažující se rokli s velmi unikátním mikroklimatem, které zajišťuje, že zde každoročně od začátku července do poloviny září pobývají miliony motýlů vzácného rodu Callimorpha quadripunctaria.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ialyssos, Paradisi (Paradeisi), Pastida, Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám