Letoviska ostrova Rhodos

Pastida - ostrov Rhodos

Pastida

Menší turistické letovisko Pastida leží nedaleko od severozápadního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 11 km jihozápadně od hlavního města.

Rhodos, Pastida na mapě Google maps

Turistické letovisko Pastida

Vesnice Pastida se rozkládá ve stínu menší hory Filerimos, mírně ve vnitrozemí ostrova Rhodos. K pobřeží odtud není daleko, nejbližší přímořské letovisko Kremasti leží ve vzdálenosti zhruba 3,5 km (právě pláž Kremasti často využívají obyvatelé i turisté z letoviska Pastida) a oblíbené prázdninové letovisko Ialyssos asi 6 km.

Název vesnice pochází z italského slova „Bastida, v překladu tedy bašta či hrad. Dnes je Pastida poměrně živou vesnicí, ve které se mísí tradiční rhodské domečky s žádanými turistickými službami. Najdete tu tak typickou řeckou zástavbu přízemních domků s otevřenými nádvořími a s úzkými uličkami, kudy ani auta neprojedou, na druhou stranu ale také rušné centrum s tavernami, kavárny a bary, které mají otevřeno dlouho do noci.

Pastida a tipy na výlety v blízkém okolí

Blízká hora (nebo kopec) Filerimos je významným archeologickým nalezištěm na ostrově Rhodos. V rámci archeologických průzkumů tu byly odkryty pozůstatky chrámu zasvěceného Diovi a Athéně se zbytky dórských sloupů a pozůstatky byzantského opevnění. Na místě antického chrámu vyrostl ve 14. století kostel Panny Marie z Filerimos, který byl od té doby již několikrát restaurován. Celý areál je umístěn v příjemném prostředí vzrostlých cypřišů a láká tak k odpočinku i během parného léta. Procházkou „cestou cypřiše“ lze dojít až k 18ti metrům vysokému kříži Filerimos se strmým schodištěm vedoucím k jeho vrcholu.

Pro koho je středisko Pastida vhodné

Letovisko Pastida se již začíná objevovat i v nabídkách cestovních kanceláří, nicméně zdejší ubytovací kapacity jsou zatím spíše omezené. Na turistické zázemí v podobě taveren, barů, obchůdků a dalších doplňkových služeb (např. půjčovny automobilů, bankomatu, lékárny) se však spolehnout jistě můžete. Pastida je vcelku poklidná vesnice, večerní život tu zajišťují taverny a bary v centru letoviska.

Letovisko Pastida neleží přímo u moře, a nemá proto vlastní pláž. Turisté tak nejčastěji využívají blízké pláže Kremasti a Ialyssos. Pastida ale naopak může návštěvníkům nabídnout malebné prostředí zdejší zelené a divoké přírody, zejména pak v okolí kopce Filerimos. Krásné jsou procházky okolními olivovými a citrusovými háji.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ialyssos, Kremasti, Maritsa, Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám