Letoviska ostrova Kréta

Makrigialos - ostrov Kréta

Makry Gialos, Makrygialos

Poklidné a dobře turisticky vybavené letovisko Makrigialos leží na jihovýchodním pobřeží řeckého ostrova Kréta, cca 120 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Makrigialos je jedním z nejoblíbenějších středisek této oblasti.

Kréta, Makrigialos na mapě Google maps

Makrigialos - charakteristika a vybavenost letoviska

Středně velké přímořské letovisko Makrigialos uzavírá dlouhý pás jednotlivých turistických středisek, které se táhnou po jihovýchodním pobřeží Kréty jedno vedle druhého. Toto turistické pásmo začíná větším a rušnějším letoviskem Ierapetra a dál pokračuje už jen malými přímořskými vesničkami (Koutsounari, Ferma, Agia Fotia, Galini, Achlia, Mavros Kolimbos či Koutsouras). Vesnice Makrigialos, společně se sousedícím Analipsi, se tak nacházejí nejvýchodněji.

Původně malá rybářská osada se od 50. let minulého století začala rozvíjet a dnes platí za jedno z nejoblíbenějších turistických letovisek v jihovýchodní části ostrova Kréta. Turisty sem lákají především krásné písčité pláže a nádherně čisté moře, doplněné o kvalitní turistické zázemí. Název letoviska pochází ze spojení "Makry Gialos", což v překladu znamená "dlouhé pobřeží". Makrigialos leží zhruba 25 km od oblíbeného turistického letoviska Ierapetra a spadá pod regionální jednotku Lassithi.

Turistická oblast Makrigialos / Analipsi nabízí svým návštěvníkům dostatečné množství i kvalitu ubytovacích kapacit, zejména menších hotýlků, penzionů nebo jednotlivých apartmánů k pronájmu. Zázemí letoviska tvoří výborné taverny a restaurace, několik barů a kaváren. K dispozici jsou tu návštěvníkům větší i malé obchůdky s rozmanitým zbožím, bankomat, lékárna a dokonce i lékař. Většinu těchto služeb naleznete podél hlavní promenády procházející skrze letovisko.

Pobřeží a pláže kolem letoviska Makrigialos

Pobřeží v oblasti letoviska Makrigialos je pozvolné a klidné, a proto tu nalezneme hned několik krásných a oblíbených pláží. Místní pláže jsou písčité až písčito-oblázkové, některé z nich jsou organizované, jiné zase čistě přírodní. Panuje tu ale většinou příjemná a klidná atmosféra, na davy turistů (typické pro severní pobřeží Kréty) tu nenarazíte. V blízkosti těchto pláží obvykle funguje několik taveren a plážových barů, ubytovat se můžete i v krásných penzionech s výhledem na moře.

V západní části letoviska se nachází poměrně izolovaná pláž Kalamokania, která vám poskytne dostatek klidu a soukromí. Pláž není organizovaná, ale její jemný písek je tak příjemný, že si můžete lehnout přímo na něj.

Součást pobřeží tvoří malý přístav Makrigialos a v jeho těsné blízkosti vznikla i malá plážička Katovigli. Je to vlastně taková pláž Makrigialos v malém - pláž je turisticky vybavena, pokrývá ji zlatavý písek a pobřeží tu klesá do moře pozvolna.

Nejoblíbenější a nejznámější pláží letoviska je stejnojmenná pláž Makrigialos, nádherná písčitá pláž s křišťálově čistým moře. Díky pozvolnému vstupu do moře si tu dovolenou užijí i rodiny s malými dětmi nebo starší lidé. Pláž je plně organizována a na přilehlé promenádě najdete i několik výborných taveren (podávajících pokrmy z čerstvých mořských úlovků) a kaváren.

Nejvýchodněji leží pláž Lagoufa, která se už nachází na pomezí letovisek Makrigialos a Analipsi. Pláž Lagoufa je zčásti vybavená lehátky a slunečníky a zčásti ponechána volná. Hledáte-li klid a soukromí, zkuste zamířit sem.

Výlety v okolí letoviska Makrigialos

Archeologická naleziště Makrigialos

V blízkosti pláží Kalamokania a Katovigli leží první malé archeologické naleziště, které ukrývá pozůstatky římské vily, pocházející z období zhruba 1. až 3. století. Základy budovy, včetně malé lázeňské přístavby, byly objeveny v 80. letech minulého století. Součástí komplexu byla vstupní hala ozdobená mramorem a mozaikovou podlahou s geometrickými vzory, která sloužila pravděpodobně jako recepce. Lázně byly vybaveny vanami i venkovním bazénem ve tvaru podkovy, opět vyzdobeným mramorem.

Důvod zániku římských lázní není známý, pravděpodobně byly vypleněny během byzantské éry. Několik málo archeologických nálezů je dnes součástí sbírky archeologického muzea v Sitii.

Druhá archeologická oblast se nachází necelý kilometr směrem do vnitrozemí a zdejší nálezy jsou mnohem staršího data, neboť tu byly objeveny pozůstatky mínojské vily, jejíž stáří sahá až do 15. století př. n. l. Vila byla postavena ve stylu tehdejších mínojských paláců, kdy se kolem centrálního nádvoří nalézaly jednotlivé obytné místnosti. Podlahy vily byly dlážděné, ale co je zajímavé na této stavbě, byla její střecha - pokrytá rákosím a hlínou. Tento typ střech byl totiž na Krétě používán až donedávna k ochraně venkovských kamenných domků.

Podle nálezů zničil vilu velký požár a dochované artefakty jsou dnes uloženy v archeologickém muzeu v Agios Nikolaos.

Blízké okolí letoviska Makrigialos

Letovisko Makrigialos / Analipsi se rozprostírá v blízkosti hlavní silnice spojující město Ierapetra s východní části Kréty, a tak je dobrým výchozím bodem pro nejrůznější výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Vesnice Makrigialos se nachází v nejsušší oblasti Kréty (oblast mezi letovisky Sithia, Zakros, Ierapetra a Agios Nikolaos), což je patrné i na jejím okolím. Hned za letoviskem se začínají zvedat kopce místního pohoří Thripti a netrvá dlouhou a ocitnete se uprostřed hor. Tu a tam narazíte na malinkou horskou vesničku, jinak je krajina nedotčená a plná nádherných přírodních scenerií vysokých hor a hlubokých údolí.

V místní vyprahlé pustině působí jako oázy jednotlivé rokliny, které se utvořily mezi skalami. Dole v roklinách bývá více vláhy, a tak tu i v létě můžeme vidět například rozkvetlé oleandry. Nejkrásnější je ale tato oblast na jaře, kdy vám svěží a kvetoucí příroda vezme dech.

Pěkným tipem na výlet je tzv. Údolí motýlů, rokle nacházející se jen pár kilometrů od sousedního letoviska Koutsouras (po silnici vám cesta autem z letoviska Makrigialos zabere asi půl hodiny). První 2 km rokliny se dají projít poměrně snadno a můžete se sem tak vydat na příjemnou procházku krásnou přírodou, kterou vám zpestří i různé druhy zde žijících motýlů. Hlouběji se už ale začínají zvedat skály a terén je mnohem náročnější. Záleží pak na tom, kam až se dostanete, ale můžete tu spatřit hned několik potůčků i malých vodopádů (jejich počet a intenzita jsou největší na jaře).

V roce 1993 ale bohužel lesy na jižním svahu pohoří Thripti, včetně tzv. Údolí motýlů, zasáhly rozsáhlé a ničiné požáry. Od té doby se oblast pomalu zotavuje, i když překrásných červených motýlů je tu stále viditelně méně, než bývalo. Lesní požáry nejsou totiž v Řecku a na řeckých ostrovech ničím ojedinělým.

Z přístavu Makrigialos vyplouvají výletní lodě na nedaleký ostrůvek Koufonisi, neobydlený a tichý ostrov s úžasnými plážemi a azurově zářící vodou. Ostrov Koufonisi byl známý už ve starověku, kdy fungoval jako hlavní středisko výroby tzv. rhodopsinu, tedy fialového barviva, které se používalo na výzdobu římských paláců. Barvivo rhodopsin se extrahovalo z konkrétního druhu měkkýšů, žijícího právě na pobřeží zdejšího ostrůvku.

Doporučit můžeme také unikátní "palmovou" pláž Vai, která leží na severovýchodním výběžku ostrova, v těsné blízkosti velkého háje datlových palem. Takovou velkou oblast přirozeně rostoucích palem nikde jinde na Krétě neuvidíte.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Makrigialos nabízí návštěvníkům veškeré pohodlí a komfort oblíbené turistické destinace. Chcete-li tentokrát poznávat krásy jihovýchodní části ostrova Kréta a přitom si užít kvalitní turistické zázemí, pak je Makrigialos dobrým výchozím bodem pro vaše cestování.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Koutsouras

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám