Letoviska ostrova Rhodos

Fanes - ostrov Rhodos

Fanes

Menší, klidné přímořské letovisko Fanes leží u severozápadního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 25 km jihozápadně od hlavního města.

Rhodos, Fanes na mapě Google maps

Tradiční vesnice Fanes

Fanes je tradiční, původně rybářská vesnička, která je však něčím unikátní a známá. Místní malíř a umělec Loukas Nikolitsis pobýval delší dobu v zahraničí, kde čerpal nové zkušenosti, po návratu domů do Fanes se mu však zdála vesnička smutná a šedá. Proto v roce 2010 přesvědčil i místní a společnými silami se pustili do výzdoby celé vesnice, domy získaly nový nátěr, a to dokonce i ty, které již byly dlouho opuštěné a zchátralé. Konkrétní místa poté byla doplněna ještě unikátními kresbami. Dnes jsou už některé malby vlivem času a počasí odloupané, ale na druhou stranu zase přibývají některé nové. Vesničce Fanes se tak někdy přezdívá „vesnice barev“ a určitě stojí za vaši návštěvu.

Vesnice Fanes je velmi poklidná a turistickým ruchem příliš zasažena není, návštěvníkům jsou tu k dispozici základní služby jako obchůdky, kavárny, bary a několik apartmánů k pronájmu.

Přímořské letovisko Fanes

Vesnička Fanes leží zhruba 1,5 km od pobřeží směrem do vnitrozemí ostrova, nicméně přímo na pobřeží, u krásné písčité pláže, vyrostl nový hotelový komplex. Objednáte-li si zájezd do Fanes přes cestovní kancelář, s největší pravděpodobností zamíříte právě do některého z hotelů na pobřeží.

Tyto hotely poskytují svým klientům veškerý potřebný servis, okolí resortu je však už chudší a za výlety či zábavou do větších turistických letovisek je nutné si dojet. Středisko Fanes leží v klidné části ostrova Rhodos, u jeho západního pobřeží, mezi letovisky Kalavarda a Soroni.

Přilehlá pláž Fanes je spíše úzká, ale dlouhá a z hlediska typu smíšená (oblázkovo-písečná). Oblíbená je zejména mezi kite-surfaři a wind-surfaři, kteří tu mají výborné povětrnostní podmínky, obdobně jako na blízké pláži Kalavarda Beach (letovisko Kalavarda).

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko se nachází v klidné části ostrova Rhodos, daleko od rušných turistických letovisek na východním pobřeží. Místní hotely jsou doporučovány klientům, kteří vyhledávají klid a relaxaci, a ubytování zde využívají také turisté, kteří sem míří za vodními sporty.

Nebudete-li chtít strávit celou dovolenou pouze v letovisku, je vhodné si zapůjčit buď automobil, nebo využít místní dopravu, kdy autobusy zajíždějí většinou až k hotelům.

Tipy na výlety v okolí

Nedaleko odtud (východně do vnitrozemí ostrova, cesta zhruba 20 km) se rozkládá přírodní rezervace Petaloudes, tzv. Údolí motýlů, do které se každý rok slétají tisíce motýlů přástevníka kostivalového, jehož hejna doslova obalují zdejší kmeny a kameny. Na horním konci vycházkové trasy stojí malý bílý kostelík, klášter Kalopetras, pocházející z roku 1782. Klášter se pyšní nádherně zdobeným interiérem.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Kalavarda, Soroni, Theologos (Tholos)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám