Letoviska ostrova Rhodos

Soroni - ostrov Rhodos

Soroni

Malé přímořské letovisko Soroni leží u severozápadního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 23 km jihozápadně od hlavního města. Nedaleko vesničky stojí známý kostel Aghios Soulas.

Rhodos, Soroni na mapě Google maps

Obec Soroni a její zajímavosti

Soroni není prázdninovým letoviskem, kam by se sjížděla spousta turistů. Naopak, Soroni je malá vesnička, která si žije svým zažitým tempem a způsobem života, a turistu tu potkáte jen občas. Vesnička se nachází v poklidné oblasti u západního pobřeží ostrova Rhodos, v blízkosti dalších menších letovisek Theologos, Fanes či Kalavarda.

Název Soroni získala obec podle velkého množství buků, co tu dříve rostly. Těch je tu teď už sice méně, ale pořád se jedná o oblast hodně zemědělsky zaměřenou. V obci Soroni bydlí zhruba 1200 obyvatel a většina z nich pracuje právě v zemědělství. Známý je zdejší kvalitní olivový olej a další produkty vyráběné z místních oliv. Okolí vesničky je tak doslova posázeno olivovými háji, vinicemi i citrusovými keři. Během letní sezony funguje v Soroni také stánek, ve kterém mohou zájemci ochutnat místní produkty a speciality a ty nejlepší si samozřejmě i zakoupit.

Na náměstí vesničky stojí kostel sv. Lukáše a malé folklorní muzeum, ve kterém je umístěna stálá výstava národního umění, zahrnující tradiční oděvy včetně ručně vyšívaných a zdobených krojů, nádobí i nálezy z doby antického Řecka.

Součástí vesničky je také malá pláž Soroni, u které funguje plážová taverna. Moře je tu křišťálově čisté, můžete se tak směle i vykoupat a užívat si zdejšího klidného prostředí.

Klášter Aghios Soulas a náboženské slavnosti

Poklidnou atmosféru vesničky naruší jednou ročně náboženské slavnosti, které se tu konají vždy 29. a 30. července, což je „den svatých kaplí“. Slavnosti se odehrávají v místní kapli Aghios Soulas (či Agios Sylas), která nese jméno Syllase, studenta a následovníka apoštola Pavla. Klášter byl pravděpodobně založen v raném křesťanském období, v roce 1836 prošel renovací a svoji podobu si uchoval až dodnes. Podle legendy má voda, která vyvěrá v jeskyni vedle kláštera, léčebné vlastnosti.

Známý klášter Aghios Soulas stojí asi 3 km od vesnice, na konci cesty procházející krásným borovým lesem. Klášter se nachází na rozlehlém pozemku, kde stojí i taverna a dětské hřiště, a je tak ideálním místem pro místní náboženské slavnosti.

Zvláštností slavností v Soroni je to, že součástí oslav jsou také sportovní hry. Na místním jednoduchém stadionu se první den odpoledne konají atletické závody a dostihy koní a oslů. Místní hry jsou tak oblíbené, že sem dokonce jezdí autobusy z hlavního města Rhodos. Večery poté patří zábavě, tanci, hudbě a dobrému jídlu.

Další tipy na výlety v okolí Soroni

Nedaleko odtud, směrem do vnitrozemí ostrova, se rozkládá přírodní rezervace Petaloudes, tzv. Údolí motýlů, do které se každý rok slétají tisíce motýlů přástevníka kostivalového, jehož hejna doslova obalují zdejší kmeny a kameny. Na horním konci vycházkové trasy stojí malý bílý kostelík, klášter Kalopetras, pocházející z roku 1782. Klášter se pyšní nádherně zdobeným interiérem.

Pro koho je středisko Soroni vhodné?

V Soroni funguje několik příjemných taveren, obchodů a zájemci by tu i našli i nějaký soukromý apartmán k pronájmu. Většina turistů sem však zavítá pouze na krátkou návštěvu a poté zase pokračuje ve své cestě dál (Soroni leží na hlavní silnici vedoucí z hlavního města Rhodos podél západního pobřeží dál na jih). Velké množství návštěvníků se sem sjíždí na náboženské slavnosti 29. a 30. července.

Můžete si tu posedět například v kavárně a pozorovat kolem sebe každodenní ruch místních obyvatel nebo si zajít do plážové taverny a pokochat se nádherným výhledem na západ slunce.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Fanes, Kalavarda, Theologos (Tholos)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám