Letoviska ostrova Rhodos

Istrios - ostrov Rhodos

Istrios

Malá, tradiční vesnička Istrios se nachází ve vnitrozemí, v jižní části řeckého ostrova Rhodos, cca 80 km jihozápadně od hlavního města. Vesnička se rozprostírá v nádherném prostředí okolní nedotčené přírody.

Rhodos, Istrios na mapě Google maps

Krásy a zajímavosti vesnice Istrios

Istrios je malebná vesnička, která leží v kopcovité krajině vnitrozemí ostrova Rhodos, na silnici mezi dalšími malými vesnicemi Apolakkia, Vati a Agios Isidoros. Obec Istrios je převážně zemědělská, což dokládají i zdejší olivové háje a políčka vinné révy, které můžeme při příjezdu do vesnice vidět v jejím okolí.

Vesničku Istrios tvoří několik malých domků, úzké uličky a velké, klidné náměstí, které ukazuje návštěvníkům přátelskou a pohostinnou tvář místních obyvatel. Na konci vesnice stojí kaple sv. Merkouria ze 17. století, postavená na ruinách staršího byzantského chrámu. Svatý Merkourios je patronem obce Istrios a každoročně se tu 15. srpna pořádá festival na jeho počest, kdy se na náměstí vesnice sejdou místní a hrají na lyry a housle tradiční řecké písně a hostí ostatní nejrůznějšími řeckými specialitami.

Při procházce vesnicí můžete narazit také na malou kapličku Agios Athanasios, kde místní sedávají a povídají si ve stínu vzrostlých stromů.

Pro koho je středisko Istrios vhodné?

Pýchou této oblasti je především krásná okolní příroda. Vesnice Istrios je zasazena do příjemného prostředí borovicových lesů, které jsou velmi bohaté na floru i faunu a téměř nedotčené lidmi. Žije tu i jedinečný jelen Dama-Dama. Půjdete-li podle šipek na „Kipolistis“, dojdete přes borovicový les až ke krásným vodopádům.

Oblast od Istrie až po sousední letovisko Profilia je chráněna v rámci evropské sítě Natura 2000. Západně od vesničky se rozprostírá i velké umělé jezero Apolakkia (pojmenované podle blízké vesničky Apolakkia), které kromě toho, že slouží především jako přehrada, je zároveň i důležitou mokřinou a útočištěm pro stěhovavé ptáky.

Vesnička Istrios a její okolí je tak ideálním cílem výletu pro ty, kteří milují přírodu a chtějí na chvíli uniknout ruchu a hluku velkých turistických středisek na pobřeží.

Istrios a další tipy na výlety v blízkém okolí

Směrem k západnímu pobřeží se na vysoké skále vypínají ruiny johanitského hradu Monolithos, odkud je nádherný výhled do vnitrozemí ostrova i na širé Středozemní moře. Naopak východně od Istrie stojí zřícenina dalšího středověkého hradu Asklipio.

Pojedete-li směrem na vesnici Laerma, určitě se zastavte u kláštera Moni Thari, který stojí v krásné krajině, obklopený divokou přírodou. Klášter zasvěcený archandělovi Michaelovi pochází z 12. století, ale i v současné době je velmi zachovalý a obývaný mnichy.

Turisticky čilejší prostředí však musíte hledat směrem k východnímu pobřeží ostrova, kde se nachází např. letovisko Kiotari, pláž Gennadi (známá pro své plážové diskotéky a párty) nebo známé turistické středisko Lindos, u kterého se dochovala i původní starobylá vesnička Lindos (dnes zapsaná na seznamu památek UNESCO).

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Aghios Isidoros, Apolakkia, Arnitha, Profilia, Vati

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám