Zakynthos - další informace

Hlavní strana -Zakynthos -Ostatní -Doprava na ostrově Zakynthos

Doprava na ostrově Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos je menší ostrov s maximální délkou 40 km, dojezdové vzdálenosti tu nejsou velké a Zakynthos proto můžete projezdit a poznat podle libosti. Po ostrově Zakynthos lze cestovat různými prostředky - veřejnou autobusovou dopravou, s využitím taxi služby, zapůjčeným automobilem nebo motorkou a po moři také loďkami a čluny.

Dopravní možnosti na ostrově Zakynthos

Pokud budete cestovat mezi většími turistickými letovisky, je autobusová doprava ideálním řešením. Jedná se o levný a snadný způsob dopravy, silnice jsou na Zakynthu kvalitní a autobusové spoje snadno vyhledatelné. Budete-li se chtít ale podívat do odlehlejších částí ostrova nebo přiletíte-li na ostrov například v noci nebo o víkendu, je lepší využít služeb místních taxi, které jsou na ostrově hojně zastoupené.

V každém větším turistickém středisku fungují autopůjčovny, které nabízejí pronájem různých dopravních prostředků, především osobních automobilů. Tuto službu turisté využívají velmi rádi a často, neboť zapůjčení automobilu je snadné (postačí vám k tomu platný národní řidičský průkaz), nejste závislí na jízdních řádech autobusů a hlavně se dostanete na místa, kam veřejná doprava nezajíždí a přitom stojí za to, je navštívit. Nechte se inspirovat tipy na nejkrásnější pláže ostrova Zakynthos, výlety nebo památky.

Na ostrově Zakynthos se můžete setkat také se stopováním nebo si ho i sami vyzkoušet. Stopování je v Řecku běžné, ale nesmí se provádět na rychlostních silnicích a dálnicích.

Autobusová doprava

Veřejnou dopravu na ostrově Zakynthos zastupuje výhradně autobusová doprava, železniční doprava na ostrově není. Veřejnou autobusovou dopravu zajišťuje společnost KTEL. Hlavní autobusové nádraží se nachází v hlavním městě Zakynthos a funguje jako výchozí bod pro cestování do různých koutů ostrova. Autobusové linky odtud míří do nejznámějších středisek ostrova, jako např. Laganas, Kalamaki, Tslivi, Tragaki, Alykes, Vassilikos a další. Autobus jezdí z hlavního nádraží také na letiště. Společnost KTEL dokonce nabízí možnost cestování autobusem ze Zakynthu i na pevninské Řecko, konkrétně do měst Athény, Patras a Soluň.

Např. cena z letiště do hlavního města Chóra 1,40 €, jednotná cena z hlavního nádraží Zakynthos do letovisek Argassi, Kalamaki, Laganas, Alykes, Tsilivi ad. 1,80 € nebo cesta do hlavního města Athény za 28 € (rok 2023). Jízdenky se kupují přímo u řidiče v autobusu, jizdní řády bývají vyvěšené na každé zastávce, ale aktuální jízdní řád visí vždy na hlavním nádraží (jizdní řády se často mění).

Webové stránky společnosti KTEL, kde lze nalézt jak místní jízdní řády, tak i meziměstské trasy, a kompletní ceník: https://ktel-zakynthos.gr/

Jednoznačnými výhodami využití veřejné autobusové dopravy jsou zejména její nízká cena a jednoduchost přepravy, naopak jako největší nevýhody turisté označují nespolehlivost autobusové dopravy (nejezdí úplně načas podle jízdního řádu) a fakt, že autobusové linky spojují pouze největší turistická letoviska.

Taxislužba

Pohodlnější způsob cestování představuje taxislužba. Ve srovnání s autobusovou dopravou je samozřejmě dražší, ale řidič vás vyzvedne tam, kde si určíte, a zaveze vás rovněž na určené místo. Ideální využití taxislužby je při dopravě z letiště do hotelu a poté zpět na letiště při odletu domů, kdy si můžete taxi objednat dopředu a na vámi zvolený čas. S oblibou jsou také taxi vozy využívány turisty, kteří se jdou pobavit do víru nočního života prázdninových letovisek a potřebují se pozdě večer dostat zpět do svého hotelu.

Ve městech se ceny pohybují okolo 0,40 €/km jízdy, mimo město zhruba 0,80 €/km, k tomu je nutné připočíst ještě nástupní taxu, příplatek za noční tarif, zavazadlo apod. Průměrná cena za 1 km jízdy tak vychází v součtu na cca 2,5 €, ale doporučujeme vždy se domluvit na ceně ještě před nástupem do taxi.

Pokud byste měli využívat taxislužbu častěji nebo na delší trasy, např. na výlety po ostrově, je lepším řešením pronájem vozidla z půjčovny.

Půjčovny automobilů, motocyklů a kol

Ideální a stále více oblíbenou možností cestování po ostrově je pronájem automobilu, motorky či skútru, který je na Zakynthu naprosto běžný a velmi dobře dostupný, protože tu fungují jak větší půjčovny (některé mají pobočky dokonce i na letišti), tak i menší lokální půjčovny. Pro zapůjčení automobilu musí zájemce splnit několik podmínek: řidič musí být starší 21 let, musí vlastnit platný národní řidičský průkaz s dobou držení déle než jeden rok a občanský průkaz a řidič musí mít kreditní kartu, nebo debetní kartu a bankovní účet.

Ceny zapůjčení se pohybují okolo 30 až 50 €/den, záleží především na typu automobilu a délce vypůjční doby, u některých půjčoven také na věku řidiče. Nejvyšší ceny platí v hlavní letní sezoně (červenec, srpen), mimo hlavní sezonu (květen, červen, září, říjen) jsou ceny nižší. Obdobně cena klesá také s délkou výpůjční doby (cena/den). Pronájem motorky nebo skútru je o něco málo levnější, ale vzhledem k tomu, že skútry jsou obecně výkonově slabší dopravní prostředky, doporučujeme nevybírat úplně ty nejslabší, abyste nezůstali stát někde pod kopcem.

Síť čerpacích stanic je dostačující poptávce, nacházejí se v každém větším letovisku. Ceny benzínu na Zakynthu ale patří k nejvyšším v celém Řecku. Pro představu průměrná cena 1 l benzínu v Řecku je aktuálně (r. 2024) 1,87 €, na ostrově Zakynthos se pohybuje kolem průměrné hodnoty 1,91 € a v ČR se aktuálně drží na 1,48 €. V Řecku tankování provádí školený personál.
Jak se pohybují ceny paliva na různých místech Řecka, se můžete podívat např. zde: https://fuelgr.gr/web/

Zapůjčení automobilu je možné přímo na místě v některé z místních autopůjčoven, ale lze si ho objednat už také dopředu z domova online. To doporučujeme zejména pro hlavní letní sezonu, kdy se může stát, že všechny vozy budou pro nějaké dny rozpůjčované a museli byste obcházet několik autopůjčoven. K výhodám této včasné rezervace patří nižší cena a široký výběr vozidel. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, delegát vám může pronájem automobilu také zprostředkovat a domluvit přistavení auta přímo před hotel (s přirážkou za zprostředkování, na druhou stranu např. s pomocí s překladem smlouvy).

Před převzetím pronajatého vozidla také doporučujeme ujistit se, že součástí dohodnuté ceny je i pojištění vozidla. Příliš nízké ceny za pronájem tak mohou naznačovat, že tomu tak být nemusí.

Lodní doprava

Hlavní přístav se nachází v hlavním městě Zakynthos, na východním pobřeží ostrova. Z hlavního přístavu vyplouvá většina lodí, především velké lodě a trajekty směřující na řeckou pevninu, např. do přístavů Killini a Patras na Peloponéském poloostrově, a na okolní ostrovy, zejména na blízkou Kefalonii a Lefkadu. Ale vyplouvají odtud i menší výletní lodě, které se zájemci mohou obeplout celý ostrov Zakynthos nebo zamířit k nejoblíbenějším turistickým cílům ostrova, mezi které patří zejména tzv. modré jeskyně, zátoka Navagio s vrakem pašerácké lodi nebo "želví" ostrov Marathonisi. Z přístavu Zakynthos vyplouvají také výletní lodě na sousední ostrov Kefalonia, malé ostrovy Strofády nebo za prohlídkou starověkého města Olympia, dějištěm antických olympijských her.

Menší přístav Agios Nikolaos (Volimó) leží u severního výběžku ostrova a je využívaný zejména výletními loděmi. Vzhledem k poloze přístavu odtud nejčastěji vyplouvají loďky a čluny k tzv. modrým jeskyním, kolem majáku Skinari a k "pašerácké" pláži Navagio.

Malé loďky a čluny, např. turisticky oblíbené loďky s proskleným dnem, však vyplouvají ze všech větších letovisek a pláží. Např. ze zátoky Laganas (pláže Laganas, Kalamaki ad.) denně vyplouvají čluny k blízkým ostrůvkům Marathonisi, Pelouzo či Cameo (na ten se lze dostat i pěšky, protože je spojený s pevninou dřevěným mostkem) nebo např. k jeskyni Keri.

Základní pravidla provozu v Řecku

K řízení motorových vozidel v Řecku je nutné vlastnit tyto dokumenty: platný národní řidičský průkaz (od vstupu ČR do EU již není od českých občanů vyžadován mezinárodní řidičský průkaz), technický průkaz vozidla a doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (zelená karta).

Dopravní předpisy v Řecku nejsou přílišné odlišné od pravidel, která platí v ČR. V Řecku se jezdí po pravé straně komunikace a všichni cestující musí mít ve vozidle bezpečností pásy, děti musí být umístěny v dětských zádržných systémech (v autosedačkách nebo na tzv. podsedácích). Telefonování za jízdy je zakázané (použijte hands-free), je zakázáno také řízení v nevhodné obuvi (policisté tak netolerují jízdu naboso, ani v žabkách). Řidiči motorek i jejich spolujezdci musejí mít helmy. Co je trošku chaotické, jsou kruhové objezdy. V Řecku se totiž běžně objevují dva typy kruhových objezdů - jeden takový, co známe z ČR, kde přijíždějící vozidlo dává přednost ostatním vozidlům na objezdu, ale poté také druhý typ, kde má přednost vozidlo, které na kruhový objezd najíždí. O který kruhový objezd se jedná, lze poznat pouze z umístěných dopravních značek. Buďte proto pozorní.

Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostní silnici 110 km/h a na dálnici 130 km/h. To, že pojedete oproti místním mnohem pomaleji, pokud budete dodržovat povolené rychlosti, se vám nezdá a je to běžný jev. Nátura řeckých řidičů je pro nás více chaotická, agresivnější a neodhadnutelná. Řekové jezdí zásadně rychleji, než jim dovolují značky, předjíždějí na plné čáře, neukazují změnu směru jízdy blinkry a ne vždy respektují přednost v křižovatkách. Nenechte se však stáhnout jejich chováním, protože pokuty jsou zde poměrně vysoké a policie v Řecku kontroluje s oblibou zejména zahraniční turisty.

V Řecku je stanoveno maximální povolené množství alkoholu v krvi na 0,5 promile (pro začátečníky s řidičským průkazem méně než 2 roky, služební řidiče a řidiče motorek je limit stanoven na 0,2 promile).

Silniční síť na Zakynthu

Co se týká řeckého ostrova Zakynthos, dálnice tu nejsou. Hustý provoz vozidel lze očekávat především u jižního a východního pobřeží ostrova, kde se nacházejí ta nejrušnější turistická letoviska, vč. hlavního města Zakynthos. Mimo větší letoviska provoz slábne, silnice jsou ale často úzké a hodně klikaté, vyplatí se proto dál udržovat při řízení zvýšenou pozornost. Zakynthos je kopcovitý ostrov, je dobré tedy vybírat např. i automobil podle toho, do jakého terénu s ním plánujete cestovat.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám