Letoviska ostrova Rhodos

Vati - ostrov Rhodos

Vati

Malebná vnitrozemská vesnička Vati se nachází v jižní části řeckého ostrova Rhodos, cca 70 km jihozápadně od hlavního města. Vati, to je v lesích vesnička ukrytá, které se ruch přímořských letovisek netýká.

Rhodos, Vati na mapě Google maps

Starobylá vesnice Vati

Horská vesnice Vati leží ve vnitrozemí ostrova Rhodos, na cestě z letoviska Gennadi směrem k západnímu pobřeží ostrova, k vesničce Apolakkia. Vesnička je obklopena borovými lesy a vytrvalými (divokými) olivovými háji, jejichž vlastníkem byl prý podle legendy Kleovoulos z Lindu.

Vesničku Vati tvoří několik tradičních malých domků a pěkné náměstí, jehož dominantou je kostel svatého Ioannise Theologa, pocházející z 19. století. Na náměstí stojí také malá kavárna, kde se každý den scházejí místní, aby si vypili tradiční řeckou kávu, povyprávěli si novinky nebo si třeba zahráli karty. A jak to na takových malých vesnicích chodí, zdejší kavárna slouží zároveň i jako mini market a pošta. A i když zde pravděpodobně na žádného jiného turistu nenarazíte, neostýchejte se a chvíli se tu také posaďte, zdejší lidé jsou velmi přátelští.

Podle starousedlíků je název vesnice odvozen od slova znamenajícího v překladu „křížení“ nebo „průchod“.

K nejznámějším místním náboženským svátkům, na které se sjíždějí i širší rodiny z celého ostrova, patří svátek Panny Marie „Galatousa“ (15. srpna) a svátek Archanděla Michaela „Paralimiotis“ (první sobota v září).

Pro koho je Vati vhodným místem

Vati je takovou tradiční rhodskou vesničkou, která si žije svým životem a rozhodně ji nemůžeme označit jako jedno z turistických letovisek ostrova Rhodos. Naopak, Vati může být krásným tipem na výlet, pokud chcete na chvíli uniknout všemu tomu ruchu a hluku na pobřeží a jen se tak potichu projít divokou přírodou a nasát tu pravou řeckou atmosféru.

Vati a tipy na výlety v blízkém okolí

Nedaleko odtud stojí zřícenina středověkého hradu Asklipio a směrem k západnímu pobřeží ostrova se zase na vysoké skále vypínají ruiny dalšího johanitského hradu Monolithos. Turisticky čilejší prostředí musíte hledat směrem k východnímu pobřeží ostrova, kde se nachází např. letovisko Kiotari nebo známé turistické středisko Lindos, u kterého se dochovala i původní starobylá vesnička Lindos (dnes zapsaná na seznamu památek UNESCO).

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Arnitha, Asklipio, Gennadi, Kiotari, Profilia

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám