Letoviska ostrova Rhodos

Profilia - ostrov Rhodos

Profilia

Malebná vnitrozemská vesnička Profilia se nachází v jižní části řeckého ostrova Rhodos, cca 77 km jihozápadně od hlavního města. Rozprostírá se na svazích zdejších hor.

Rhodos, Profilia na mapě Google maps

Krásy a zajímavosti vesnice Profilia

Malá vesnička Profilia leží ve vnitrozemí ostrova Rhodos, na svazích hory Gerakas. Tvoří ji tradiční bílé domky a místní obyvatelé se věnují především zemědělství, kterému se tu vcelku daří, neboť v blízkém okolí vesničky můžeme vidět velké množství olivových hájů i polí se zeleninou, zejména s rajčaty.

Profilia je velmi poklidná obec, jejíž úzké uličky nás zavedou na náměstí s krásným pravoslavným kostelem, zasvěceným Narození Panny Marie. Ve vesnici stojí také pěkná kaple zasvěcená Archandělovi Michaelovi a svatému Jiří, která pochází z 16. století. Budete-li v této oblasti pobývat na konci srpna, zajeďte se do Profilie podívat 28. srpna navečer, kdy se tu koná festival svatého Jana Prodromose (svátek slaví 29. 8., ale festival se koná večer předtím).

Profilia se nachází v oblasti, která není turistickým ruchem téměř zasažena a kterou tvoří další obdobné vesničky jako Istrios, Laerma, Vati či Apolakkia. Okolí vesnice je krásné především na zdejší přírodu, protože venkovské silnice vedou borovicovými lesy s bohatou faunou a florou, žije tu také jelen Dama-Dama. Oblast je chráněna v rámci evropské sítě Natura 2000.

Profilia a tipy na výlety v blízkém okolí

Směrem na vesnici Laerma stojí v krásné krajině, obklopený divokou přírodou, klášter Moni Thari. Klášter zasvěcený archandělovi Michaelovi pochází z 12. století, ale i v současné době je velmi zachovalý a obývaný mnichy. Ke klášteru se dostanete buď po silnici (cca 11 km) nebo po značené turistické stezce, které vede zdejšími lesy.

Východně od Profilie stojí zřícenina středověkého hradu Asklipio a směrem k západnímu pobřeží ostrova se zase na vysoké skále vypínají ruiny dalšího johanitského hradu Monolithos. Turisticky čilejší prostředí musíte hledat směrem k východnímu pobřeží ostrova, kde se nachází např. letovisko Kiotari nebo známé turistické středisko Lindos, u kterého se dochovala i původní starobylá vesnička Lindos (dnes zapsaná na seznamu památek UNESCO).

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Apolakkia, Arnitha, Istrios, Vati

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám