Letoviska ostrova Zakynthos

Xirokastello - ostrov Zakynthos

Xirokastello

Menší přímořské letovisko Xirokastello leží v jihovýchodní části řeckého ostrova Zakynthos, cca 9 km jihovýchodně od hlavního města Zakynthos (Zante).

Zakynthos, Xirokastello na mapě Google maps

Turistické středisko Xirokastello

Poklidné prázdninové letovisko Xirokastello se rozkládá na pobřeží poloostrova Vassilikos, mezi dvěma většími středisky Argassi a Vassilikos. Letovisko Xirokastello je menší a je typickou prázdninovou lokalitou s pěknými hotely, tavernami a obchůdky. Turisté si mohou vybírat z rozmanitých ubytovacích kapacit od jednotlivých apartmánů přes penziony až po moderní hotely.

Pláže v okolí letoviska Xirokastello

Hlavními lákadly tohoto místa jsou především krásná příroda a nádherné písečné pláže. V těsné blízkosti letoviska Xirokastello se rozkládají dvě krásné pláže - Porto Kaminia (Kaminia Beach) a pláž Porto Zoro.

Pobřeží poloostrova je ale hodně členité a další krásné pláže se nacházejí zejména dál k jihu, v okolí turistického letoviska Vassilikos. Zde prý podle mnohých leží právě ty nejkrásnější pláže ostrova Zakynthos - pláže Banana Beach, Agios Nikolaos, Gerakas či Dafni. Pobřežní oblast kolem Vassilikos je také specifická ochrannými opatřeními zavedenými kvůli hnízdícím želvám karety.

Xirokastello a tipy na výlety

Oblast poloostrova Vassilikos je charakteristická malebnou přírodou a rozlehlými lesy, které se báječně hodí pro pěší turistiku i cyklo výlety. Vyznavači vyloženě horských túr se mohou vydat severně k sousednímu letovisku Argassi a vyšlápnout si na zdejší horu Skopos (496 m n. m.), za což budou odměněni nádherným výhledem do dalekého okolí. Na vrcholku hory stojí malý kostelík Panagia Skopiotissa.

V Argassi si mohou návštěvníci prohlédnout i jednu zajímavost, a to pozůstatky benátského kamenného mostu (r. 1805), které stojí přímo na tamní pláži. Více než polovinu původního mostu však už pohltilo moře.

Hlavní město Zakynthos (Zante) se nachází jen pár kilometrů odtud a linkové autobusy do hlavního města sem zajíždějí pravidelně a poměrně často. Hlavní město Zakynthos je nádherné přístavní město, velmi malebné a přívětivé. Známá je především katedrála sv. Dionýsia nebo náměstí sv. Marka.

Naopak vydáte-li se jižním směrem od letoviska Xirokastello, můžete navštívit hned několik krásných a většinou písečných pláží. Můžete se také dozvědět více o životě a ochraně želv Caretta, např. v centru Zakynthos Sea Turtle Rescue & Information Center, které se nachází v blízkosti pláže Gerakas. Právě pláž Gerakas či Dafni Sekania leží v ochranném pásmu, protože se tu rodí mláďata želv karety.

Pro koho je středisko Xirokastello vhodné

Xirokastello je příjemné prázdninové letovisko se standardním turistickým zázemím v podobě hotelů, restaurací a obchodů. Bonusem této oblasti je především krásná okolní příroda a nádherné písečné pláže. Středisko Xirokastello bychom proto doporučovali především těm, kteří hledají zejména pohodlí, klid a odpočinek na krásné pláži. Díky jemnému písku a pozvolnému vstupu do moře sem často míří i rodiny s dětmi.

Turisté, kteří vyhledávají moderní a luxusnější obytování bychom doporučili spíše sousední letovisko Vassilikos, kde se nacházejí i pětihvězdičkové hotely. A milovníkům nočních klubů a bujarého nočního života zase naopak sousední letovisko Argassi, které je v noci mnohem živější, nebo přímo zátoku Laganas s vyhledávanými letovisky Kalamaki, Laganas či Agios Sostis. Letovisko Xirokastello je poklidné.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Argassi, Vassilikos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám